'Cengiz Semercioğlu hayal görmüş'

'Cengiz Semercioğlu hayal görmüş'.15394
  • Giriş : 16.01.2009 / 16:48:00

Hürriyet yazarı Cengiz Semercioğulu TRT’nin çizgi filminde Zaman gazetesi reklamı yapıldığını yazdı haber TRT ve Zaman tarafından yalanlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Cengiz Semercioğlu bugünkü köşesinde, TRT Çocuk'ta yayınlan çizgi film 'Ayı Pattington'ın Maceraları'nda açık bir şekilde Zaman gazetesinin reklamı yapıldığını belirtti.
Semercioğlu, programdan konuşmalar aktararak, çizgi filmdeki karakterin ağzından 'Zaman gazetesini ver bana' 'Nerede benim Zaman gazetem' denildiğini iddia etti. Semercioğlu iddialarına Yumurcak TV'de açık bir biçimde STV, Zaman gazetesi reklamı yapıldığını da ekledi.
Zaman gazetesinin internet sitesinde Yusuf Bülbül imzasıyla yayınlanan haberde konuşmaların uydurmaca olduğu, böyle bir konuşmanın kasetlerde yer almadığı iddia edildi.
Zaman gazetesinin internet sitesinde yayınlanan haberi:

TRT'den çizgi film yalanlaması: Cengiz Semercioğlu hayal görmüş
Hürriyet gazetesinin 16 Ocak tarihli Kelebek ekinde Cengiz Semercioğlu'nun kaleme aldığı 'TRT çizgi filmde Zaman gazetesi reklamı yapıyor' başlıklı haberin yalan olduğu ortaya çıktı.

Köşesinde TRT Çocuk'ta her sabah yayınlanan "Ayı Paddington'ın Maceraları" adlı çizgi filmde Paddington'ın ne zaman bir gazete okuyacak olsa 'Zaman gazetesini ver bana' dediğini iddia eden Semerci'nin filmi hiç izlemediği anlaşıldı.
Semercioğlu'nun iddiaları üzerine (gerçi izlemiş gibi yazmış ama) adı geçen çizgi filmi üç defa izlediklerini söyleyen TRT Çocuk Genel Kordinatörü Can Soysal, "Konuşmalarda Zaman gazetesi diye en ufak bir cümle ve kelime yok.
Orijinal çevirisine de baktık filmin. Şöyle ki; çizgi film kahramanımız katılmış olduğu bir yarışma ile ilgili bir posta alıyor. Yarışma ile ilgili olarak da 'Sabah Postası'nda yayınlanmış diyor. Buradan da anlaşılıyor ki Cengiz Bey filmi izlememiş. Zannediyorum dışarıdan biri söyledi kendisine. Keşke bizi arayıp sorsaydı. Kendilerine gerçekleri söylerdik. Biraz basın ahlakıyla ilgili bir durum bu. Köşeden yazmak kolay bunları. Yazdıklarından da sorumludur ayrıca." diyor.
Bazı dizileride dakikalarca gösterilen gazeteleri görmezden gelen Semercioğlu'nun 'Benzer durum Yumurcak'da da yaşanıyor' şeklindeki yazısına ise Yumurcak TV Yayın Yönetmeni Meryem Akbal, "Bunların hepsi yalan. Biz bu konuda özellikle hassas davranıyoruz. Yayınlarımızda en ufak bir reklam yok." şeklinde cevap veriyor.
İzlemediği ve görmediği bir film hakkında yazı kaleme alan Semercioğlu'nun çizgi film karekteri Paddington'ın olmayan konuşmalarını tırnak içinde vermesi gazetecilik etiği açısından yeni bir tartışmayı başlatacak gibi görünüyor...

Cengiz Semercioğlu'nun Hürriyet Kelebek'teki yazısı:
TRT çizgi filmde Zaman gazetesi reklamı yapıyor
Nasıl mı oluyor?
Bu işten TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in haberi var mı bilemiyorum ama pekala oluyor, hem de gizli falan değil TRT Çocuk kanalında açık açık Zaman gazetesi reklamı yapılıyor.

Bu tam bir skandal!

İbrahim Şahin'in değilse bile TRT Çocuk kanalı için STV'den getirilip kuruma yerleştirilen yöneticilerin görevden alınmasını gerektirecek kadar büyük bir skandal.

Olayı anlatayım;

Bir süre önce yayına başlayan TRT Çocuk kanalında her sabah 08.30'da yayınlanan Ayı Paddington'ın Maceraları adlı bir çizgi film var.
Adından da anlaşılacağı üzere yabancı bir çizgi film bu, Türkçe seslendirme yapılarak yayınlanıyor kanalda.
Bu çizgi filmde Ayı Paddington ne zaman bir gazete okuyacak olsa her seferinde ismiyle cismiyle “Zaman Gazetesi'ni ver bana” diye sesleniyor.

Çizgi filmde gazetenin adı gazete değil ya da uyduruk bir marka değil; Zaman.

Tam bir köylü kurnazlığıyla çocukların aklına Zaman gazetesi yerleştiriliyor.

Üstelik bu devlet televizyonunda yapılıyor.

Bu kadarına da pes artık.

STV'ye ait çocuk kanalı Yumurcak da bu zaten yıllardır böyle, tüm gazeteler Zaman, tüm kanallar Samanyolu adıyla anılıyor.

Ekranda en ufak bir markayı bir buzlatan RTÜK de Yumurcak'taki bu reklama yıllardır seyirci.

Ne bir uyarı ne bir ceza...

Kanal D dizisinde Hürriyet'i Milliyet'i, Show TV'de Akşam'ı, atv'de Sabah'ın logosunu görmeniz, adını duymanız mümkün değil ama

STV'nin Yumurcak'ında her dakika Zaman ve Samanyolu reklamı var.

Hadi diyelim bu RTÜK'ün gözünden kaçtı, devlet televizyonu nasıl alet oluyor bu işe peki?..

Ayı Paddington'ın Maceraları'nda dün sabah yayınlanan bölümde da aynı şey oldu.

Paddington, gazetenin verdiği promosyondan bahsederken “Nerede benim Zaman gazetem” diyerek sesleniyor.

Daha sonra bayiye giderek, “Bir Zaman gazetesi istiyorum” diyerek gazete alıyor.

TRT, gizli-açık reklam yapmanın yasak olduğu televizyonda, belli bir görüşü temsil eden gazetenin reklamını gizli de değil, açık açık yapıyor.

Hem de bir çocuk kanalında, çizgi filmde bunun yapılması işin hiç de masum olmadığını, TRT'deki kadrolaşmanın nasıl cemaatçi dinamiklerle gerçekleştiğini gösteriyor..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*