Cengiz Şimşek'e göre eğitimimiz kemiksiz

Cengiz Şimşek'e göre eğitimimiz kemiksiz.9139
  • Giriş : 16.05.2013 / 15:11:00

Haber Aktüel köşe yazarı Yrd. Doç. Dr. Cengiz Şimşek, eğitim sistemini değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

HABER AKTÜEL - Eğitim sisteminin sürekli değiştirilmesine rağmen her değişiklikte başka sorunların ortaya çıkması dikkatlerden kaçmıyor. 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın tarih kitaplarının yeniden yazılacağını söylemesiyle devam edilen değişiklikler, eğitimdeki açıkları kapatmaya yetiyor mu?

www.haberaktuel.com köşe yazarı Cengiz Şimşek, sadece tarih kitaplarının değil, neredeyse bütün kitapların yeniden yazılması gerektiğini savunuyor. Yaptığı bir araştırmadan bahseden Şimşek, "köy yaşantısını perişanlık olarak gösteren" ilköğretim Türkçe kitaplarının şehirliliği ise "övgüyle" anlattığını belirtiyor.

Sosyoloji ve psikoloji bilimleri kitaplarını da eleştiren Şimşek, bu kitaplarda ciddi bir yabancı hayranlığı olduğunu alını çiziyor. En basit bilgilerde bile Avrupalı'ya atıf yapıldığını kaydeden Şimşek yazısında şunları belirtiyor:

"Durum böyleyken bu halk yanlı içerikler yüzünden Sünnilere, Alevilere, gayrimüslime, yabancıya, ötekine ne kadar art niyet taşıyorsa, bir o kadar da köylülükten, işçilikten, rençberlikten iğreniyor, tiksiniyor. Bu mesele sadece basit bir tarih dersi meselesi değildir. Bu bir medeniyet algısı, kendisi olamama, öz değerlerini irdeleme meselesidir. Ülkemiz için bir Türkiye kültürü mozaiğinin örgülenmesine ve ilköğretimde tüm çocuklarımıza bu kültürün ve bilincin aktarılmasına ihtiyaç var. Okullarımızda ısrarla birer meslek erbabı, yabancı, öteki ve düşman algısının düzeltilmesi üzerine projeler geliştiriliyor. İyi vatandaş, iyi insan, erdemli vatandaş yetiştirmek göz ardıedilmektedir."

...yazının devamı için buraya tıklayabilirsiniz!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*