CE'nin kapsamı genişletiliyor

  • Giriş : 18.01.2007 / 00:00:00

Ali Coşkun, Türk ürünlerinin Avrupa Birliği (AB) pazarlarında serbest dolaşıma girebilmesi yönünde son 3 yılda yapılan yoğun çalışmaların neticeye ulaştığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Coşkun, yaptığı açıklamada, bu süreçte bakanlığının ilgili kuruluşlarından Türk Akreditasyon Kurumunun (TÜRKAK) 2006 yılında Avrupa Akreditasyon Birliği (EA) ile karşılıklı Tanınma Anlaşması (MLA) imzalanmış olmasının rolünün yadsınamayacağını kaydetti. Bakan Coşkun, TÜRKAK'ın bakanlık tarafından atanacak onaylanmış kuruluşların yeterliliklerini değerlendirmekte ve değerlendirilen kuruluşlar arasından da atama yapılmakta olduğunu vurguladı.

ÜÇ KURUM GÖREV BAŞINDA

Coşkun, şunları kaydetti: “Türk Standardlar Enstitüsü: Asansör yönetmeliği kapsamında 1783 nolu kimlik numarasıyla görevlendirilmiştir. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği: Yapı malzemeleri kapsamında 1784 nolu kimlik numarasıyla görevlendirilmiştir. Türk Loydu Vakfı İktisadi İşletmesi: Gaz yakan cihazlar yönetmeliği kapsamında 1785 nolu kimlik numarasıyla görevlendirilmiştir. Böylece TSE, Türk Loydu ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği belirtilen alanlarda artık AB pazarında hizmet veren onaylanmış kuruluşlarla eşit hak ve yükümlülüklere sahip olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bu ilk atamalara müteakiben ortaklık konseyi kararları uyarınca, uyumlaştırılan yeni yaklaşım yönetmeliklerinin AB müktesebatına uygunluğunu teyit eden beyanın Ocak ayı içinde imzalanmasıyla birlikte kapsam genişlemiş ve Türk Loydu Vakfı, Basınçlı Kaplar Yönetmeliği kapsamında, TSE ise Yapı Malzemeleri, Basınçlı Ekipman ve Gaz Yakan Cihazlar yönetmelikleri kapsamında da onaylanmış kuruluş olarak ilan edilmiştir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious