"Cennet filmi, Türkiye'nin ihtiyacı olan mesajı verdi"

  • Giriş : 09.04.2008 / 00:30:00
  • Güncelleme : 10.04.2008 / 08:16:39

Cine Majestic Sinemasında yapılan galada konuşan yönetmen Biray Dalkıran, çekimlerinin büyük bölümü Şile'de gerçekleştirilen filmde, kolaylıkla yapılamayacak bazı özel efektleri denediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Biray Dalkıran'ın yönettiği, baş rollerini Engin Altan Düzyatan ve Fahriye Evcen'in paylaştığı ''Cennet'' filminin galası yapıldı.

Dalkıran, filmin şizofren bir erkek ile kızın dünyasını anlattığını belirterek, ''Bugünlerde önemli bir film bu, çünkü anlatmak istediğimiz şey, herkesin kendisine ait bir dünyası olduğu ve o dünyaya saygı duyulması gerektiği. Herhalde Türkiye'nin bugünlerde ihtiyacı olan bir mesaj bu'' şeklinde konuştu.

Galaya, filmin müziklerini yapan Harun Kolçak ile Teoman ve Sümer Ezgü'nün de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Biray Dalkıran'ın yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği filmin senaryosunu Burak Sesli yazdı. Müziklerini Taner Sarf ve Harun Kolçak'ın yaptığı filmde, Engin Altan Düzyatan, Fahriye Evcen, Zeynep Papuççuoğlu, Tülay Bekret, Şendoğan Öksüz, Aytaç Ağırlar, Cüneyt Sayıl ve Mehmet Birkiye rol aldı.

Filmde yer alan hayal ve cennet sahneleri için Türkiye ve İngiltere'den özel efekt uzmanları çalıştı. Filmin çekimlerinin büyük bölümü Şile'de gerçekleştirildi. Çekimlerin plato aşamalarında uçma sahnelerinin inandırıcı olması için ''Harry Potter'' filmindeki düzenek kuruldu.

Türkiye'de 11 Nisan'da vizyona girecek filmin konusu özetle şöyle:

''Can, 29 yaşında atipik psikoz ve düşük zekasına rağmen büyük hayal gücüne sahip biridir. 7 yaşında annesi öldüğünde yaşadığı travma sonucu annesinin hayaliyle yaşamaya başlamış ve babasıyla kurdukları dünyada yalnız bir çocukluk geçirmiştir. Bu yüzden de kendine ait masalsı bir 'cennet' yaratmıştır. Babası ise oğlunun bu durumuna üzülmektedir, ama oğlundan sakladığı çok önemli bir sırrı vardır. Can, bir gün güzel bir kızla tanışır ve yeni arkadaşıyla bu masalsı ve eğlenceli dünyada yaşarken bir doktor ortaya çıkar. Tuba, uzmanlık alanı zeka geriliği olan genç bir doktordur ve son 6 yıldır öğrenmeyi hızlandıran mucizevi bir ilaç üzerinde çalışmaktadır. Görünürde Can, onun için iyi bir denektir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious