Cennet'in suyu kurudu

Cennet'in suyu kurudu .7536
  • Giriş : 29.09.2007 / 11:35:00

Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde adı geçen Erzurum'daki 500 yıllık Cennet Çeşmesi, Büyükşehir Belediyesi'nin otopark inşaat çalışması sırasında tamamen kurudu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarihi varlığa saygı ne yazık ki gösterilmiyor. Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde adı geçen Erzurum'daki 500 yıllık Cennet Çeşmesi, Büyükşehir Belediyesi'nin otopark inşaat çalışması sırasında tamamen kurudu
Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde suyu zülalı hayat (şifalı su) olarak ifade edilen Erzurum'daki Cennet Çeşmesi'nin kaynağı, Büyükşehir Belediyesi'nin otopark inşaatı çalışmaları sırasında kurudu. Erzurum'un en eski çeşmelerinden birisi olan Karaköse Mahallesi'ndeki Cennet Çeşmesi'nin suyu, Büyükşehir Belediyesi'nin bir süre önce başlattığı yeraltı katlı otopark inşaatı çalışmaları sırasında kesildi. Belediye yetkilileri, o tip çeşmelerin kaynağının koordinatının tam olarak bilinmediğini belirterek, çeşmenin suyunun yeraltı katlı otoparkındaki fore kazık işlemi sırasında kesildiğini ifade ettiler. Yetkililer, suyun çeşmeye yeniden bağlanması için gerekli çalışmaların yapılacağını belirterek, inşaat müteahhidine gerekli uyarının yapıldığını kaydettiler.

YENİDEN AKACAK MI?

Bu arada, Cennet Çeşmesi'nin tarihi özellikleri ve Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'ndeki ifadeler ile kaynağının yer aldığı krokinin, Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 2002 yılında yayımlanan, ''Tarihi Erzurum Çeşmeleri ve Su Yolları'' isimli kitapta yer aldığına dikkat çekildi. Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez ise Cennet Çeşmesi'nin bir Erzurumlu'nun şehir dışına çıktığı zaman ilk bahsedeceği yerler arasında olduğunu söyledi. Fransa'da, 18. yüzyıldan kalma bir çeşme için büyük bir kavşağın yerinin değiştirildiğini ifade eden Eğilmez, "Fransa'da tarihi bir çeşme için büyük bir kavşak, 3 kilometre kuzeyde yapılmıştır. Bu çeşme, 18. yüzyıldan kalma bir çeşme. Bizde yapılan ortada.

500 YILLIK ESER

Cennet Çeşmesi en az 500 yıllık bir eser. Erzurum'da eski dönemlerde bürokratlar ve komutanlar önemli bir karar alınacağı zaman mutlaka Cennet Çeşmesi'nden su içerlermiş. Umarım bu tarihi varlığa gereken saygı gösterilir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious