Cep abonelerinin yüzü artık gülecek

Cep abonelerinin yüzü artık gülecek.8914
  • Giriş : 09.11.2008 / 09:35:00
  • Güncelleme : 09.11.2008 / 09:37:36

Cepteki rekabet, bugün başlayan numara taşınabilirliği ile daha da büyüyecek Abone kaybını önlemek ve rakiptekini çekme yarışı tüketiciye yaracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cep telefonu numarasını değiştirmeden başka bir operatöre geçme imkanı tanıyan numara taşınabilirliği uygulaması bugün başlıyor.

GSM operatörleri arasındaki rekabet, artık daha büyük bir boyuta taşınacak. Abone kaybını önlemek ve rakiptekini çekmek için kampanya yarışı hızlanacak. Hatta son dönemde bir hareketlilik de başladı bile. Uygulamanın operatörler açısından sonucu henüz bilinmiyor ama tüketicinin avantajlı çıkması bekleniyor.

Yeni dönem başlayacak

Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya ile Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Murat Dursun, yaptıkları ortak açıklamada, uygulama ile mobil telekomünikasyon sektöründe yeni bir dönemin başlayacağını kaydetti.

Açıklamada, şöyle denildi: "Bir yandan GSM operatörleri pazar paylarını korumak ve artırmak amacıyla tüketiciye daha kaliteli ve ucuz hizmet vermek için yarışacaklar, diğer yandan tüketiciler de kendi tüketimlerine en uygun ve en ucuz operatörü tercih etmek suretiyle uygulamadan avantaj elde edecek. Operatörler tarifeleri tüm tüketicilerin anlayabilecekleri şekilde ilan etmeli."

Adım adım numara taşıma

 Mobil numara taşınabilirliği süreci, yasal hat sahibinin kimliği ile alıcı şebekeye şahsen başvurmasıyla başlayan 6 günlük bir süreci kapsıyor. Bu süreç 6 aşamadan oluşuyor:

* Abone, kimlik fotokopisi ile bir alıcı şebekeye şahsen ve yazılı olarak başvurur. Başvuru esnasında, taşıma talep formu, abonelik sözleşmesi doldurulur.
* Abone yeni SIM kartını alır. Talep, Merkezi Referans Veri Tabanı'na iletilir.
* Merkezi Referans Veri Tabanı talebi diğer operatöre gönderir. Diğer operatör gelen bilgilerle kendi sistemindeki bilgileri kontrol edip onay ya da ret verir.
* Onay verilmesi durumunda alıcı şebeke sistemine bilgi ulaşır ve müşterinin mevcut numarasına SMS ile taşıma tarih-saat bilgileri iletilir.
* Yeni SIM kart telefona takılır. Geçiş sürecinde iletişim kısa bir süre kesilebilir.
* Taşıma sonrasında müşteriye gelen aramalarda arayan kişi farklı bir ton duyar ve taşıma yapıldığını anlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*