Cep alırken dikkat!

  • Giriş : 06.03.2007 / 00:00:00

Cep telefonları günümüzün vazgeçilmez ihtiyacı oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tüketiciler Derneği (TÜDER) tarafından yapılan ''Cep Telefonu Kullanıcıları Dikkat'' isimli çalışmada, cep telefonuyla ilgili dikkat edilmesi gereken konular hakkında, tüketiciler bilinçlendirilmeye çalışılıyor.

Son yıllarda, cep telefonlarının para gibi değer biçilip; hırsızlık, kap-kaç ve gasp nedeni olabildiği belirtilirken, cep telefonunun tüketicilerin mal ve canına kasteden suç fiillerine de sebebiyet verdiğine dikkat çekildi.

Yaşanan tüketici sorunları ve vergi kaybı gibi nedenler, sektörü zorlayarak cep telefonlarıyla ilgili yeni düzenlemeleri de beraberinde getirdi. Telekomünikasyon Kurulu ve Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İş Adamları Derneğinin çalışmalarıyla ciddi önlemler alınmaya başlandı.

Cep telefonları ticaretini kontrol altına alan, kaçak ve hırsızlık malı cep telefonlarını kullanım dışı bırakan yasa tasarısının kabul edilmesi de bu alanda yaşanan en önemli gelişme olarak kabul ediliyor.

-TÜKETİCİLERİN DİKKAT ETMESİ VE YAPMASI GEREKENLER-

Cep telefonu kullanıcılarının, telefon alırken, telefonunun arkasında bulunan hologramdaki IMEI numarasını, ''www.tk.gov.tr/tds'' adresindeki listede olup olmadığına bakmaları gerektiği bildirildi.

Tüketicilerin cep telefonları konusunda dikkat etmesi ve yapması gereken önemli konular ise şunlar:

-Cihazın kayıt dışı olup olmadığının belirlenmesi. Kayıt dışı cihazların Telekomünikasyon Kurumuna bildirilmesi.

-İkinci el cep telefonu ancak resmi bayilerden belgeli olarak satın alınabilir.

-Cep telefonunun garanti belgesinin ve Türkçe yazılmış kullanım kılavuzunun olmasına dikkat edilmeli.

-Kullanım kılavuzu mutlaka okunmalı ve satın alınmak istenen yedek şarj ve pil gibi aletlerin orijinal olmasına özen gösterilmeli.

-Yetkili servislerde tamir süresinin en fazla 30 iş günü olduğunu ve garanti süresi içinde 30 iş gününü geçen cep telefonlarında değiştirme veya para iadesi hakkı olduğu unutulmamalıdır.

-Onarımı olanaksız cep telefonları için 7 gün içinde yazılı bir raporun düzenlenerek, tüketiciye bildirilmesi gerekmektedir.

-Yetkili servislerde 15 gün içinde onarılamayan cep telefonları için servis tarafından onarılıncaya kadar olmak üzere, ikinci bir cihaz temin edilmesi yasal bir haktır.

TÜDER Başkanı Engin Başaran, kayıt dışı cep telefonu alan ve satan vatandaşlar için para ve hapis cezaları uygulanacağına dikkat çekerken, vatandaşların bu konuda daha bilinçli davranmaları gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious