Cep numaraları taşınabilecek

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

Avea, cep telefonu abonelerini, numaralarının sahibi yapacak sistemin altyapı çalışmalarını başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kurulacak sistem sayesinde, numara taşınabilirliğinin uygulanmaya başlaması ile aboneler telefon numaralarını değiştirmeden operatör değiştirebilecek.

Dünyanın pek çok ülkesinde tüketicilere bir hak olarak tanınan numara taşınabilirliğinin Telekomünikasyon Kurumu'nun bu sene başında çıkarttığı yönetmelikle Türk tüketicisine de sunulması yönündeki uyumluluk çalışmalarına hızla devam eden Avea, bu doğrultuda önemli bir işbirliğine imza attı.

Avea çözüm ortağı olarak Argela ve Alcatel - Lucent ile anlaşarak, Numara Taşınabilirliği Projesini başlattı.

Proje çerçevesinde Argela, Avea sistemlerini merkezi veri tabanı ile entegre edecek ve süreci yönetecek sistemin kurulmasından sorumlu olacak. Alcatel-Lucent ise Tekelec firmasının çözümlerinin hayata geçirilmesinden sorumlu olacak.

Proje kapsamında bilgi-işlem sistemleri ile merkezi veri tabanının iletişimini ve numara taşınabilirliği sürecinin yönetimiyle ilgili bilgi işlem alt yapısının entegrasyonunu sağlayacak bir sistem kurulacak.

Sistem için üretilecek çözümler, Avea ve Argela proje ekiplerinin ortak çalışmasıyla ve tamamıyla Türk mühendisleri tarafından tasarlanıp, geliştirilecek.

Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Jamal Fakory, Telekomünikasyon Kurumu Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği uygulaması konusundaki altyapı çalışmalarına hızla devam ettiklerini belirtti.

Argela ve Alcatel-Lucent'in kendilerine, numara taşınabilirliği ile ilgili ihtiyaç duyulan çözümü istenilen esneklikte ve değişebilecek koşullara adapte edilebilir bir yapıda sunacağını dile getiren Fakory, "Bugüne kadar Argela ve Alcatel-Lucent ile pek çok başarılı projeyi hayata geçirdik. Bu projeyi de 2007 içerisinde başarıyla hayata geçireceğiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious