Cep spikerinin parmak çocuğu

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Haber spikeri Sonay Dikkaya ile müzisyen eşi Ufuk Yıldırım'ın, 29 haftalıkken 680 gram olarak doğan bebekleri Yiğit Şan yaşam savaşını kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İncinecek gibi geliyor dokunmaya korkuyorum

29 haftalık doğan bebeği üç ay yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşam savaşını kazanan sunucu Dikkaya yaşadıklarını SABAH'a anlattı.

Haber spikeri Sonay Dikkaya ve müzisyen eşi Ufuk Yıldırım'ın 29 haftalıkken 680 gram olarak dünyaya gelen bebekleri Yiğit Şan, yaşam savaşını kazandı. Dikkaya ve eşi yaşadıklarını SABAH'a anlattı:

* Yiğit Şan'a hamile kalışınız tam bir macera olmuş. Biraz söz eder misiniz?
Bebek yapmaya karar verdiğimde dış gebelik oldum. Sonra ikiz bebeklerimi düşürdüm. Tüp bebek yapalım dedik. O da tutmadı. Tam pes ettiğim noktada tekrar hamile kaldım. Ama o dakikadan itibaren endişeler başladı. Nisanda hamile kaldım her şey normaldi. Haziran ayında kabus ve kanamalar başladı.

* Bebeğiniz mi düştü?
Öyle sandık. Tüm ümitlerim bitmişti ama hastanede anladık ki bebek duruyordu. İki ay yattım; evden çıkamadım. Her şey normal gidiyor denirken, bir sorun çıkıyordu. Bunlar yetmiyormuş gibi bir de bebeğin gelişiminde problemler ortaya çıkmaya başladı.

* İnanılmaz bir korku olsa gerek...
Tabii... Düşünsenize; çocuğum olsun mu, olmasın mı? Ne düşüneceğimizi şaşırmıştık. Bebeğin her şeyi normal ama küçük. Kafa çapı ile bacak uzunluğu tutmuyor. O noktada eyvah diyorsunuz. Ne var içimde?

* Hamileliğin keyfini çıkarmak mümkün olmadı anlaşılan..
Nerede... Çocuk için ne oda yaptırdık ne bir alışveriş yaptık. Hâlâ odası yok Yiğit Şan'ın, kıyafetleri arkadaşlarımızın hediye ettikleri. Yiğit Şan'ın doğumuna bir ay kala hastaneye yatırıldım. Bir ay boyunca bir odada, yataktan kalkmadan hatta tuvalete gitmeden yattım. Hastane odası evimiz gibi olmuştu, misafirlerimiz oraya geliyordu. DVD'lerimizi, mumlarımızı getirmiştik odaya.

CEP SPİKERİNİN PARMAK ÇOCUĞU
* Sonunda doğuma alındınız. Doğar doğmaz görebildiniz mi Yiğit Şan'ı?
İlk başlarda nasıl bir şeye benzediğini bilmediğim için korkumdan görmeye gidemedim. Sonra bebeğimi gördüm her şeyiyle normal bir bebekti ama sadece çok küçüktü. Yani, cep spikeri parmak çocuk doğurmuştu. Her gece dua ediyordum, sağlıklı bir şekilde oğluma kavuşabilmek için. Sonunda oldu ama artık ona dokunmaya bile korkuyorum, sanki incitecekmişim gibi geliyor.

SÜT ANNESİNİN BEBEĞİ ÖLDÜ
* Haber spikerisiniz ve eminim ki parmak çocuk haberleri sunmuşsunuzdur. Aklınıza hiç kendi çocuğunuzun böyle olacağı gelmiş miydi?
Trafik kazası geçirebilirim, kanser olabilirim, ne bileyim kapkaça uğrayabilirim diye sunduğum haberlerin etkisinde kalıyordum ama asla parmak çocuğum olacağını düşünmemiştim. Doktorumuz yedi yıl önce olsa bu bebeği kurtarmanın imkânsız olduğunu söyledi.

* Şimdi bebeğinizin sağlığı nasıl?
Her şey yolunda tüm testleri yapıldı, hiçbir sorunu yok. Hatta süt annesi var. Yoğun bakımda 11 bebek daha vardı erken doğmuş ama tabii Yiğit Şan en küçükleriydi. Bir bebeğin annesi Şan'a süt vermeye başladı çünkü benim sütüm bitmişti. Ama o anne bebeğini kaybetti. Hâlâ Yiğit Şan'a süt vermeye devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious