Cep telefonları AIDS ile savaşta kullanılacak

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Günlük hayatımızın bir parçası olan cep telefonları, AIDS gibi hastalıklarla mücadelede kullanılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İspanya'nın Barselona şehrinde yapılan 3GSM Kongresi'nde "Sağlık İçin Telefonlar" (The Phones-for-Health) projesi tanıtıldı. Firmaların 10 milyon dolarlık bir kaynak ayırdığı projeye göre standart bir cep telefonuna gerekli program yüklenecek. Bu program ile sağlık çalışanları, AIDS ile ilgili oluşturulan veri tabanından hastalıkla ilgili kritik bilgileri gönderebilecek. Sistem telefon çeken her yerden standart GPRS bağlantısı veya SMS yolu ile çalışacak.

Fikir, Afrika ülkelerinde sürekli gelişen telekomünikasyon teknolojilerinden de faydalanmak için ortaya çıktı. Afrika'da sabit telefonlar ve internet bağlantıları nadir bulunan teknolojiler olduğundan, hastalığın yayılmasının kayıt edilmesinin başlıca yolu hala kalem ve kağıt kullanmak.

Fakat artık Afrika'nın yüzde 60'ını kapsayan bir alanda cep telefonları kullanılabiliyor. Dünyanın büyük GSM operatörleri bu rakamın 2010 yılında yüzde 85'e ulaşacağını tahmin ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkilisi Howard Zucker konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Gelişen dünyada cep telefonu sistemlerindeki yayılma, ülkelerin küresel hastalıklarla nasıl mücadele edeceği hakkındaki önemli ölçüdeki bilgi transferini gerçekleştirmesi için eşsiz bir fırsat oluşturdu." dedi.

Sağlık İçin Telefonlar Projesi pilot bölge olarak seçilen Ruanda ülkesinde başlayacak ve 10 Afrika ülkesine daha yayılacak. Güney Afrika'daki MTN programa ilk katılan GSM operatörü oldu.

Program uzun vadede sadece Afrika değil, Asya'da veya bulaşıcı hastalıkların görülebileceği her yerde yayılabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious