Cep telefonları camilerde çalmaya devam edecek

  • Giriş : 28.05.2007 / 04:07:00

GSM operatörleri ve bazı vatandaşlar, İstanbul Müftülüğü'nü mahkemeye verdi. Neden?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

GSM operatörleri ve bazı vatandaşlar, camilerdeki sinyal karıştıran cihazlarıyla telefon görüşmelerini engellediği gerekçesiyle İstanbul Müftülüğü'nü mahkemeye verdi.

Bunun üzerine müftülük, şikâyet konusu olan camilerden cihazların söküldüğünü belirtti. Camilere takılan sinyal karıştırıcı cihazlar haberleşme hürriyetini kısıtladığı için Telekomünikasyon Kurumu, cihazların bir an önce sökülmesini istemişti.

Cep telefonlarının camilerde, namaz sırasında çalması cemaatin huşu içinde ibadet etmesine engel oluyordu. Bundan dolayı birçok yerde sinyal karıştırıcı cihazlar uygulamaya konuldu. Uygulamaya ilk itiraz Telekomünikasyon Kurumu'ndan geldi. Camilere takılan cihazların haberleşme hürriyetini kısıtladığına dikkat çeken Telekomünikasyon Kurumu, bu cihazların bir an önce camilerden sökülmesini istedi. Telekomünikasyon Kurumu tarafından müftülüklere gönderilen yazıda, "İlçenizde bulunan bazı camilerde, cami içerisinde GSM telefon haberleşmesini engellemek amacıyla sinyal karıştırıcı cihaz kullanıldığı duyumu alınmaktadır." denilerek, uygulamanın Anayasa'nın 22. maddesinde yer alan haberleşme hürriyetini kısıtladığına dikkat çekildi.

Camilerde kullanılan sinyal karıştırıcı cihazların haberleşmeyi uzun süre etkileyecek nitelikte kullanılmadığının belirtilmesine rağmen, bazı camilerde standart dışı takılan cihazlar çevre sakinlerinin şikâyetine sebep oldu. Etki alanı cami çevresini de kapsayan bu cihazlar için şikâyetçi olan vatandaş ve GSM operatörleri konuyu mahkemeye taşıdı. Şikâyetler üzerine İstanbul Müftülüğü, cihazların camilerden sökülmesi işleminin başlatıldığını söyledi. Ancak uygulamadan çevreye zararı olmayan camiler de etkilenecek. İstanbul'un en fazla ziyaretçi alan camilerinden olan Sultanahmet Camii gibi büyük camilere takılan bu cihazlar sadece cami içinde etkili oluyor. Mükremin Albayrak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious