Cep telefonlarına virüs tehdidi

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

Yeni tip bir virüs önümüzdeki günlerde cep telefonu kullanıcılarını etkisi altına alacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

“Intellect’in Türkiye dağıtıcısı olduğu Mcafee, tarafından yapılan açıklamada cep telefonlarına gelen virus tehditinin şekil değiştirdiği açıklandı.

Oltalama-Phishing diye bilinen ve şu ana kadar epostalarda aktif olan virusün SMiShing adı verilen yeni türü SMS versiyonu ile gündemde. SMiShing önümüzdeki günlerde Cep telefonu kullanıcılarını etki altına alacağa benziyor.

Bazı cep telefonu kullanıcıları “Arkadaşlık sitemize kaydınızı onaylıyoruz, Günde 2 dolar ödemeniz var. Ödemediğiniz takdirde siparişiniz iptal edilecektir şeklinde bir SMS mesajı ile karşılaşıyorlar. Alınan SMS, bir web sitesine yönlendiriyor ve web sitesine yönlenen kullanıcılar farkında olmadan Truva atı-Trojan olarak adlandırılan virüsü web uyumlu telefonlarına indiririyorlar. Bundan sonraki süreçte Cep telefonu sahibinin kontrolünden çıkarak saldırganların kontrolüne açık hale geliyor. SMiShing, aslında elektronik ortam saldırganlarının zararlı kod enjekte ederek cep telefonu ve mobil cihazlara da kolayca ulaştığının bir göstergesi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious