Cep telefonlarında da KDV indirilsin

Cep telefonlarında da KDV indirilsin.14290
  • Giriş : 15.04.2009 / 11:21:00

MOBİSAD Genel Başkanı Murat Dursun, açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Genel Başkanı Murat Dursun, yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de dün yayımlanan kararname ekiyle 3 ay süre ile KDV oranının yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülen mal ve hizmetlerin kapsamını genişlettiğini anımsattı.

Düzenlemenin, mobil iletişim alanındaki cep telefonu, telsiz telefonları, kablolu kulaklık, şarj cihazı, adaptör ve batarya gibi aksesuarları kapsamadığını kaydeden Dursun, mobil iletişim sektöründe sadece bluetooth kulaklıklarda KDV indirimi bulunduğunu bildirdi.


"Cep telefonlarında da indirim yapılsın"

Murat Dursun, internet sektöründe kullanılan cihazların düzenleme kapsamına girdiğini belirterek, şöyle konuştu:
''Mobil iletişim sektöründe, yüzde 41,6 vergisi bulunan cep telefonlarında KDV indirimi yapılmadı. Rekabetçi olmanın önemli bir aracı olan telekomünikasyon sektörü, 3G'nin devreye gireceği bu dönemde vergi baskısı altında ayakta kalmaya çalışıyor. İnternet üzerindeki özel iletişim vergisi yüzde 5'e indi, bu umut verici. Bu indirim, tüm telekomünikasyon hizmetlerine yayılmalı. Daha sonra da donanıma da yansımalı, cep telefonlarındaki yüzde 41,6 vergi oranı var, bunun yüzde 20'si ÖTV. Öncelikle hizmette indirim yapılması gerek. Özel iletişim vergisi, 1999'da geldi, geldiğiyle de kaldı. Şu anda Türkiye'nin her köşesi cep telefonlarından yararlanıyor. Bunun özel iletişim vergisi tamamıyla kaldırılmalı, çünkü cep telefonu kullanmak artık bir ayrıcalık değil.''

Mobil iletişim sektörü girişimcilerinin kriz döneminde zor günler geçirdiği ifade eden Dursun, ''Biz öyle bir noktaya geldik ki bırakın indirimi zam yapılmamasına sevinir hale geldik. Sektörümüz, gerek donanımda gerek hizmette en yüksek vergiye tabi sektörlerden biri. Adeta akaryakıt, sigara ve içki gibi tüketim maddeleriyle eşdeğer hale geldi'' diye konuştu.


"3G tüm gelir düzeyine hitap edecek"

MOBİSAD Genel Başkanı Dursun, Temmuz ayında hizmete girmesi planlanan Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) uygulamalarının, mobil iletişim sektörüne ayrı bir ivme kazandıracağını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
''3G'nin hizmete girmesiyle 3G'yi destekleyen cihaz satışlarının artmasını bekliyoruz. Mobil iletişim alanı, rekabetin en ideal geliştiği sektörlerden birisi. Numara taşıma uygulaması da bunun göstergesi oldu. Bu uygulama rekabet dalgası yarattı, GSM operatörleri ucuz ve kaliteli hizmet verme yarışına girdi. 3G de bu dalgadan nasibini alacak. Hepsi 3G'nin bütün hizmetlerinden abonelerinin yararlanmasını isteyecek. Bu dalga, 3G'den sonra da güçlü şekilde devam edecek. 3G hizmeti, ayrıcalıklı bir kesime, sadece yüksek gelir düzeyine hitap etmeyecek. Gayet makul rakamlarla, rekabet içinde herkese verilecek.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*