Cep telefonlarının marifetleri bitmiyor

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

Cepteki programlar arasında sinek kovucudan, sigara bıraktıranına kadar neredeyse her şey var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cep telefonları, sadece haberleşme hizmeti vermiyor. Artık standart hale gelen fotoğraf, video çekimi ve müzik dinleme gibi özelliklerinin yanında yüklenebilen çok sayıda programla sinek kovmadan sigara bıraktırmaya kadar ilginç özelliklerle de dikkatleri çekiyor.

Telefonun marifetini artırmak için 'Java' programlarının çalıştırılmasını desteklemesi ya da 'Symbian'' işletim sistemine sahip olması gerekiyor. Bu programlar, kısa mesaj atılan ücretli hatlar yoluyla, telefondan girilen wap sitelerinden ya da başka bir cihazdan gönderilerek yüklenebiliyor.

BİZ DUYMUYORUZ AMA!

Binlerce program sayesinde, cep telefonlarının mevcut özelliklerini geliştirmenin yanında, yeni fonksiyonlar kazandırmak da mümkün. Bunların en ilginçlerinden biri sivrisinek kovucu. 'Anti Mosquito'' isimli program, sivrisineklerin rahatsız olacağı, insan kulağının duyamayacağı yükseklikteki bir frekansta ses yayınına dayanıyor. Sistem çalıştığında, telefonun hoparlöründen çıkan ses sayesinde sivrisinekler kaçıyor.

SİGARAYA PAYDOS

Bir diğer ilginç program ise ''NoSmoking'' isimli sigarayı bırakmaya yardımcı olan program. Program ne kadar zamandır sigara içildiği ve bırakıldıysa bunun süresini göstermenin yanında, sigaranın zararlarını, örneğin bir tiryakinin akciğerinin fotoğrafını göstererek, maddi ve psikolojik yönden motive etmeyi amaçlıyor. Gelişmiş cep telefonlarını en önemli özelliklerinden birisi de oyun oynanabilmesi. Bilgisayardaki birçok yarış, savaş ve strateji oyununun benzerini cep telefonlarına yükleyip, zevkli dakikalar geçirmek mümkün.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious