Cep telefonu, beyni etkiliyor

  • Giriş : 27.06.2006 / 00:00:00

Cep telefonlarının insan beyni üzerindeki etkisine ilişkin yapılan bilimsel çalışmalara her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu konuda çalışmalarını sürdüren İtalyan bilim adamları, Nöroloji Yıllığı’nda yayınladıkları makalelerinde mobil telefonlarının yaydığı dalgaların, telefona yakın olan beyin motor korteksindeki hücrelerde hareketlenmelere neden olduğunu ve beynin normale ancak bir saat sonra dönebildiğini kaydetti.

Makalede, telefonların bu etkisinin beyne zarar verdiği veya kansere neden olduğuna ilişkin net bir veriye ulaşılamadığı belirtilirken, beyin hücresi hareketleriyle ilişkili epilepsi gibi rahatsızlıklara sahip hastaların cep telefonlarından etkilenebileceğine dikkat çekildi. Cep telefonları üzerine bugüne kadar yapılmış tıbbi araştırmaların sonuçları ise net değil. İsveçli bilim adamları aşırı kullanımının beyin tümörü riskini artırdığına işaret ederken Hollanda Sağlık Konseyi, GSM telefonlarından yayılan radyasyonun zararlı olduğuyla ilgili bir kanıta rastlamadıklarını duyurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious