Cep telefonu alacaklara kötü haber

Cep telefonu alacaklara kötü haber.11644
  • Giriş : 23.05.2009 / 08:39:00

Cep telefonu ithalatında suiistimalleri önlemek amacıyla 40 lira vergi alınacak. Bakanlar Kurulu bu tutarı 3 kat artırmaya yetkili olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CEP telefonlarının ithalinde gösterilen tutar üzerinden hesaplanan ÖTV'nin, 40 liradan az olması halinde, orana göre hesaplanan vergi yerine cep telefonu için 40 lira vergi alınacak. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'na göre, Bakanlar Kurulu, bu tutarı sıfıra kadar indirmeye, 3 katına kadar artırmaya yetkili olacak.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yılda 15 milyon cep telefonu ithal edildiğini, cep telefonları için ÖTV'nin yüzde 20 olduğunu ama gümrüklerde beyan edilen miktarın çok düşük olduğunu kaydetti. Şimşek, istismarın önüne geçmek için düzenleme yaptıklarını söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, Bakanlar Kurulu'nun 40 liralık vergiyi 5 kat artırması durumunda 200 lira olacağını, piyasada 100 liraya cep telefonu satıldığını belirterek 'Demek ki ucuz telefon devri bitecek' dedi.

KOBİ'LERE BİRLEŞME TEŞVİKİ

TASARIDA ayrıca KOBİ birleşmelerinin, vergi istisnası yoluyla teşvik edilecek ve birleşme sonrasında, 3 yıl süreyle yüzde 75'e kadar indirimli kurumlar vergisi uygulanması öngörülüyor.

Star

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*