Cep telefonu gaspına 27 yıl hapis

Cep telefonu gaspına 27 yıl hapis.9813
  • Giriş : 12.11.2007 / 16:25:00

İzmir'de 3 cep telefonunu gasbettiği öne sürülen sanığa 27 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına tutuklu yargılanan sanıklar Oktay Acar ve Doğan Demir, tutuksuz yargılanan Fırat Süngü ile avukatlar katıldı.

Sanıklar Fırat Süngü ve Doğan Demir, davacıların fotoğraf teşhisi nedeniyle yargılandıklarını, olayla ilgilerinin bulunmadığını iddia ettiler.

Tutuklu yargılanan Oktay Acar ise davacı şahıslarla aynı bölgede seyyar satıcılık yaptığını ve aralarında bu nedenle husumet bulunduğu için kendisine iftira atıldığını iddia etti.

Cumhuriyet Savcısı Ali Osman Kaynak, esas hakkındaki mütalaasında, Fırat Süngü ve Doğan Demir'in suçu işlediğine dair kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatlarına karar verilmesini talep etti. Kaynak, sanık Oktay Acar'ın ise bıçak ve tabancayla tehdit ederek, üç kişiden birer cep telefonu ve 30 YTL para gasbetmek suçundan cezalandırılmasını istedi.

Yargılama sonunda mahkeme heyeti Fırat Süngü ve Doğan Demir'in beraatına karar verdi. Oktay Acar'ın kimliği belirlenemeyen 2-3 arkadaşıyla bıçak ve tabanca göstererek cep telefonu ve 30 YTL para gasbettiği kanaatine varan mahkeme heyeti, Acar'a cep telefonları gasbedildiği öne sürülen üç kişi için ayrı ayrı 11'er yıl hapis cezası verdi. Sanığın mahkemedeki iyi halini dikkate alan mahkeme heyeti, verilen hapis cezalarında 1/6 oranında indirime giderek, sanığı toplam 27 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırdı.

OLAY

İddianameye göre, İzmir'in Konak ilçesine bağlı Çankaya semtinde 2 Ağustos 2005 tarihinde, Oktay Acar, kimliği belirlenemeyen kişilerle, cep telefonlarının melodilerini dinleyen Mustafa Şataf, Mehmet Coşkun ve Mehmet Masum Çelik'in etrafını çevirdi.

Şahısları bıçak ve tabancayla tehdit eden Acar ve arkadaşları, bu kişilerden cep telefonlarını kendilerine vermelerini istedi. Oktay Acar ve arkadaşları Mustafa Şataf, Mehmet Coşkun ve Mehmet Masum Çelik'in üzerlerini de aradı. Acar, Mehmet Masum Çelik'in cep telefonunun yanı sıra 30 YTL parasına da el koydu. Oktay Acar ve arkadaşları, Mustafa Şataf, Mehmet Coşkun ve Mehmet Masum Çelik'e yerlerinden kalkmamalarını söyleyerek, olay yerinden uzaklaştı.

Oktay Acar olaydan yaklaşık 1 ay sonra, Fırat Süngü 1 yıl, Doğan Demir ise 2 yıl sonra yakalandı. Şahıslar hakkında silahlı yağma suçundan dava açıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious