Cep telefonu ile bahçe sulanabilecek

  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

'Cep Telefonu İle Sulama Sistemi' adlı proje Isparta birincisi oldu. Elektriğin ulaşmadığı yerlerde sulama imkanı sağlayan sistem güneş pilleriyle çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen 'Beceri Tabanlı Proje Yarışması'nda' Isparta İMKB Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 'Cep Telefonu İle Sulama Sistemi' adlı proje ile Isparta birincisi oldu. Elektriğin ulaşmadığı yerlerde sulama imkanı sağlayan sistem güneş pilleriyle çalışıyor.

Projenin kullanımıyla elektrik ve sudan tasarruf sağlanması bekleniyor. Sistemin 10- 15 bin YTL'ya bahçelere kurulabileceğini söyleyen Okul Müdürü İrfan Kaşlı, bu sayede elektriğin ulaşmadığı bahçelerde de sulama yapılabileceğini belirtti. Bahçe sulamalarının genellikle elektrikli motorlarla yapıldığını belirten Kaşlı, "Her bahçeye elektrik ulaştırmak mümkün değil. Güneş pilleriyle çalışan bu sistem bahçe sahiplerine ekonomik ve su bakımından tasarruf sağlayacak. Sistem 10-15 bin YTL'ye kurulabiliyor." dedi. Kaşlı, projenin geliştirilmesi halinde bahçedeki nemlilik oranına göre sistemin otomatik çalışarak sulama yapılabileceğini belirtti.

Projenin, Antalya'da düzenlenecek olan bölge elemelerinde birinci olması halinde, Ankara'daki Türkiye elemelerine gireceği belirtildi.

Danışman öğretmen Ömer Aydoğan, öğrenciler Zekai Avcu ve Mehmet Uysal'ın çalışmalarıyla geliştirilen sistemin bin 500 YTL'ye mal olduğu kaydedildi. Uzaktan cep telefonu kontrolü sayesinde, kapsama alanı içerisindeki bir cep telefonu yardımı ile sulama için kullanılan elektrik motoru çalıştırılıp durdurulabileceğini ifade eden Kaşlı, geri dönüş kısa mesajlarıyla sistemin çalışıp çalışmadığının sağlamasının yapılabileceğinin altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious