Cep telefonu imâlatı tehdit altında

Cep telefonu imâlatı tehdit altında.13709
  • Giriş : 29.12.2007 / 05:09:00
  • Güncelleme : 29.12.2007 / 00:23:17

Cep telefonu yapımında kullanılan 'tantal' metalinin azalması endişelendiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cep telefonu, kamera ve düz ekran yapımında kullanılan Tantal ve Indium metallerinin rezervlerinin gittikçe azalması üreticileri endişeye sevk ediyor.

Araştırmalara göre yeni rezervler keşfedilmediği takdirde 20-25 yıl içerisinde bu metallerin rezervleri tükenecek. Özellikle sektörün önde gelen firmaları tarafından bu metallere alternatif ürün geliştirilmeye çalışılıyor. Ancak şu ana kadar bir netice çıkmadı. Tantal metali cep telefonu, dijital kamera ve bilgisayarlarda kondansatörlerin yapımında kullanılıyor. Tantal kondansatörleri teknolojik aletlerin daha küçük olmasını sağlarken ayrıca daha uzun süre ömür, daha az elektrik tüketimi ve sıcaklık değişimlerine karşı daha yüksek oranda dayanıklılık sağlıyor. Özellikle paslanmaya karşı oldukça dayanıklı bir metal. Tantal ilk defa İsveçli bir bilim adamı tarafından Finlandiya'dan getirilen minerallerin oksitlenmesiyle bulundu.

Dünya üzerinde Tantal rezervleri Kongo, Madagaskar, Avustralya, Güney Afrika ve Namibya´da bulunuyor. Rezervlerin azalmasından dolayı dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Nokia, cep telefonlarında daha az Tantal metali kullanma kararı aldı. Finlandiyalı telefon üreticisinin bir uzmanı, "Alternatif ürünler üzerinde çalışıyoruz. Ancak itiraf etmeliyim ki şu ana kadar bulamadık" diyor. Bu metallerin özelliklerinden dolayı ihtiyaç gittikçe artarken, kapasite azalıyor. Tantal sadece elektronik sanayinde değil aynı zamanda kimya endüstrisinde de kullanılıyor. Orta ölçekte, Nokia tantal kondansatörlerin kullanımını azaltacak. Bu metalin kilosu 500 Dolar civarında. Fiyat 2001'den 2004'e kadar yüzde 100 artış kaydetti. Tantal rezervleri maksimum 25 yıl olarak tahmin ediliyor. Tabii ki yeni rezervler bulunmadığı takdirde. Yumuşak ve gümüş renginde olan Indium metali ise çinko ile alaşımı LCD ekranlarda yoğun olarak kullanılıyor. Indium'un rezervinin de yaklaşık 20 yıllık olduğu belirtiliyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious