Cep telefonu kanser yapar mı?

Cep telefonu kanser yapar mı? .9813
  • Giriş : 01.09.2007 / 08:22:00

Cep telefonlarının sağlığa zararlı olup olmadığı uzun zamandır süregelen bir tartışma konusu...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma sonucunda, cep telefonu sinyaline 10 dakika süreyle maruz kalmanın, vücutta kanser oluşumu esnasında meydana gelenlere benzer birtakım değişikliklere yol açtığı bildirildi.

Araştırmada yer alan bilim adamları, cep telefonu sinyallerinin -çok düşük güçte bile olsa- tümör oluşumunda olduğu gibi hücrelerin bölünmesinde etkin rol oynadığını belirtti.

Şimdiye kadar yapılan araştırmaların, radyasyonun termal yolla zarar verdiği varsayımı esas alınarak gerçekleştirildiğine ve bu yüzden de gerçeği yansıtamayacağına dikkat çeken İsrail'deki Weizmann Bilim Enstitüsü araştırmacıları, kendi araştırmalarında sinyallerin etkisinin ısı faktörü ele alınmaksızın test edildiğini özellikle vurguladı.

İsrailli Prof. Rony Seger ve arkadaşları tarafından yürütülen araştırma bünyesinde, fare ve insan dokuları cep telefonlarının yaydığı sinyallerle aynı frekansta elektromanyetik radyasyona tabi tutuldu ve sonuç olarak 10 dakika süreyle bu radyasyona maruz kalan dokularda hücre bölünmesini aktif hale getiren kimyasallarda bir artış meydana geldiği gözlendi.

Uzmanlardan alınan bilgiye göre de tümör oluşumunun en önemli nedenlerinde biri vücudun hücre bölünmesini kontrol edememesi...

Araştırma ekibinin lideri Seger'e göre, her ne kadar cep telefonunun kansere yol açtığı henüz ispatlanamamış olsa da, bu araştırmanın ortaya çıkardığı en önemli gerçek, vücudun temel öğesi olan hücrelerin cep sinyallerine negatif şekilde tepki verdiğinin ispatlanmış olması...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious