Cep telefonu kullanmayan rektör

  • Giriş : 06.08.2008 / 18:08:00

Erciyes Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Cengiz Utaş, yeni rektör Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur'a görevini devretti. Törende hayatında hiç cep telefonu kullanmayan Keleştemur'a, Utaş cep telefonu hediye etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erciyes Üniversitesi Rektörlük binasında gerçekleştirilen devir teslim töreninde konuşan eski Rektör Prof. Dr. Cengiz Utaş, 4 yıllık görev süresinin bugün itibariyle sonuna geldiğini belirterek, "4 yıl içerisinde Erciyes Üniversitesine elimden geldiği kadar yararlı olmaya çalıştım. Tabi bu yararın içerisinde çalışma arkadaşlarımın çok büyük emeği var. İnsanın tek başına bir şey yapması mümkün değil. Hem idari personele, hem de akademik personele teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra EÜ daha iyi yerlere gelecektir. Bugün itibariyle Fahrettin Keleştemur hocamız görevi devir alacaktır ve üniversitemiz daha iyi yerlere gelecektir" dedi.

Daha sonra konuşan yeni Rektör Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ise Cengiz Utaş'ın sadece rektörlük görev süresinin bittiğini belirterek, birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Rektör Keleştemur, "Hepiniz takdir edersiniz ki devlette süreklilik esastır. İsimler değişir ama kurumların yapısının değişmemesi lazım. Uzun yıllardır sayın Utaş ile birlikte çalışıyoruz, bundan sonra da birlikte çalışacağız. Üniversitemizin bugünkü Türkiye'de geldiği durum çok takdir edilecek bir durumdur. Bir çok başka üniversitelere de örnek olmuştur. Bizim meslek hayatımızda ki prensibimiz gelişerek değişmek ve değişerek gelişmektir. Bu prensibe uyarak üniversitemizin şuan ki durumundan daha iyi yerlere gitmesi için gayret göstereceğiz. Daha önceki çalışan arkadaşlarımızın tecrübe ve birikimlerinden faydalanarak, yeni açılımlara, üniversitenin bilgi üreten evrensel bir kurum haline dönüşmesi için gayret göstereceğiz" dedi.

Daha sonra hayatında hiçbir zaman cep telefonu kullanmayan Rektör Fahrettin Keleştemur'a, eski Rektör Cengiz Utaş cep telefonu hediye etti. Rektör Keleştemur'da hayatında ki en büyük değişikliğin cep telefonu kullanmak olacağını söyledi.

Bir soru üzerine Rektörlerin seçim sisteminin bu şekilde yapılmaması gerektiğini de belirten Rektör Keleştemur, "Dünya'nın hiçbir yerinde bu şekilde seçim sistemi bulunmamaktadır. Önce rektör olabilme kriterlerinin tayin edilmesi lazım. Bu kriterleri birkaç kategoriye ayırabiliriz. Bunlardan birisi belirli akademik düzeyinin olması lazım. Yani bunlar bilimsel yayınlar, uluslar arası idari görevler gibi şeylerin belli bir seviyede olması lazım. İkincisi belli bir yaş olması gerektiğine inanıyorum. Tabi ki burada genç Rektör olunmaz diye bir şey söylemiyorum ama belli bir tecrübe olmazı gerekiyor. Bütün bunları topladığınız zaman bir kriterler sahip olunabilir. Bu kriterlere sahip olan rektörler müracaat edebilirler, daha sonra da bir jüri oluşur. Bu jüride bir atama yapar. Bu bir çok ülkede bu şekilde yapılmaktadır. Problemlerinde bu şekilde çözümleneceğini düşünüyorum" şeklinde ifade etti.
Eski ve yeni Rektörler birlikte gazeteciler poz vermesinin ardından, yeni Rektör Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur görevi devraldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*