Cep telefonu otobüsü etkiler mi?

Cep telefonu otobüsü etkiler mi?.9813
  • Giriş : 08.10.2008 / 17:16:00

Önceki gün meydana gelen otobüs kazası akıllarda yine soru işaretlerinin çıkmasına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Topkapı-Taksim hattında çalışan İETT otobüsünün fren ve direksiyon sistemi kilitlendi. Şoför deneyimli olmasına rağmen hiçbir şey yapamadı ve araç sürücülere korku dolu anlar yaşatı. Önüne gelen her şeyi dozer gibi ezip geçen otobüs bir vatandaşı altına aldıktan sonra elektrik direğine çarparak durabildi. Şaşkınlık içinde araçtan inen şoför Ali Kıvılcım, “Otobüste cep telefonuyla konuşanlar yüzünden direksiyon kilitlendi, fren işlemez oldu. Ne yaptıysam kontrol edemedim” dedi.

Son 5 yılda art arda meydana gelen buna benzer birçok kazadan sonra da, “Cep telefonları sistemi kilitledi, kaza oldu” iddiaları ortaya atılmıştı. Bazı uzmanlar da cep telefonu sinyallerinin araçların elektronik sistemine bir etki yapmadığını savunmuştu. Bu iddialar bilimsel bir veriye mi dayanıyor yoksa bütünüyle şoförlerin öne sürdükleri bir şehir efsanesine mi? VATAN bu sorunun yanıtını İETT, Mercedes-Benz ve konunun uzmanlarına sordu. İşte cevaplar:

İETT: Bilimsel değil

İETT, kendi personeli Ali Kıvılcım'ın öne sürdüğü iddianın herhangi bilimsel bir veriye dayanmadığını belirterek, şu açıklamayı yaptı: “Kazayla ilgili teknik rapor henüz hazırlanmadı. Kazaya karışan araçla ilgili olarak teknik ekibimiz çok yönlü ve titiz bir çalışma yürütmektedir. Aracın fren ve direksiyon tertibatı dahi bütün elektronik aksamı incelenecek ve detaylı bir rapor hazırlanacaktır. Şimdiye kadar kurumumuz araçlarının karıştığı kazalarla ilgili düzenlenen raporlarda, kazaların cep telefonları kullanıldığı için meydana geldiğine dair bir tespit yoktur. Ama biz olası riskleri gözönüne alarak araçlarımızda cep telefonu kullanımını yasaklattık.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*