Cep telefonu şarjı bitirilmemeliydi!

Cep telefonu şarjı bitirilmemeliydi!.29139
  • Giriş : 28.03.2009 / 01:50:00

Muhabirin sim kartı çıkarması ve 112'yi tekrar araması sağlanmalıydı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uzmanlar, Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin arama çalışmaları sırasında, kazanın hemen ardından en önemli ilk bir kaç saatin boşa harcandığı ve çok ciddi hatalar yapıldığını savundu.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu arama çalışmalarını eleştiren uzmanlara göre kazanın ardından en önemli birkaç saat boşa harcandı.
İTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Berk Üstündağ, seyyar baz istasyonlarının kazanın hemen ardından bölgeye taşınması ve 112 acil arama servisinde uzman bir kişinin İHA muhabiri İsmail Güneş'i yönlendirmesi halinde daha kolay sonuç alınacağını söyledi.

Kritik saatlerin boşa harcandığını vurgulayan Üstündağ, arama ekiplerinin iyi niyetle çalışmasına rağmen, Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü bünyesinde teknolojiye hakim bir sistem kurulmadığı için sorunlar yaşandığını söyledi.

Üstündağ'a göre yapılması gerekenler ve hatalar şunlar:

Uzman olmalıydı

- 112 servisinde muhabire yanıt veren kişi, uzman olmayan bir çağrı alıcı. Bu durumlarda konuyla ilgili bir uzman olmalı ve muhabiri yönlendirmeliydi.

- Cep telfonu şarjı bitirilmemeliydi. Ayrıca sim kartı çıkararak 112 tekrar arattırılmalı, böylece diğer servis sağlayıcı şirketlerin istasyonları tarafından da sinyal algılanabilir, alan daraltılırdı.

- Bölgeye süratle mobil baz istasyonları yönlendirilerek yine alan da-raltılabilirdi. Dağlık bölgede yayılan tek sinyal, sesin aksetmesi gibi, ekipleri yanlış bölgelere yönlendirir.

- Uydu radar sistemleri kullanılabilirdi. Türkiye'den geçen ve anlaşmalarla görüntü hizmeti satın alınabilen uyduların kaza öncesi ve sonrası radar görüntüleri karşılaştırılarak topografyadaki değişiklikler tespit edilebilir ve şüpheli noktalar belirlenirdi.

'Kurtarma kirliliği'

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, bölgede çalışan arkadaşlarının önce “Yaralılar hastanede” dendiği için bilgi kirliliğinden etkilendiklerini, helikopterin bulanamadığının ortaya çıkmasından sonra harekete geçtiklerini söyledi.

Mahruki, “Medeni, bu işin alt yapısını oturtmuş ülkelerde bu tür tespitler herhalde daha kolay olurdu” dedi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Başkanı Alaattin Karaca da, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düşmesinin ardından bilgi ve kurtarma kirliliği yaşandığını söyledi.

Alaattin Karaca, ülkenin tüm dağlarını karış karış bilen genç sporculara sahip olduklarını ama bu tür olaylarda TDF'den yeterince faydalanılmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*