Cep telefonu sayısı 113 milyona yaklaştı

Cep telefonu sayısı 113 milyona yaklaştı.10963
  • Giriş : 10.03.2009 / 17:10:00

BTK, kayıtlı telefon sayısının 113 milyona yaklaştığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'nde kayıtlı telefon sayısının 113 milyona yaklaştığını açıkladı.

BTK tarafından yapılan açıklamada, telefon cihazlarının, elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet alabilmesi için, IMEI denilen elektronik kimlik numaralarının Aralık 2005'ten bu yana BTK tarafından işletilmekte olan Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'nde kayıt altına alındığı anımsatılarak, “Sistem yasal olarak ithal edilen ve beyaz listede yer alan kayıtlı telefon cihazlarının elektronik haberleşme hizmeti alabilmesi, siyah listede bulunan kaçak, kayıp ve çalıntı cihazlara ise elektronik haberleşme hizmeti verilmesinin engellenmesi için kurulmuş, dünyadaki ilk ve tek sistemdir. Sistemde, beyaz listede bulunan IMEI numarası sayısı 104 milyon adedi, IMEI numarası sayısı da 8.5 milyon adedi geçerek toplam kayıt sayısı 113 milyona yaklaştı” denildi.

Sistem sayesinde, bir taraftan kayıt dışı ekonomi ile mücadele edilerek vergi kayıplarının ve haksız rekabetin önüne geçildiği, tüketicilerin faturalı ve garantili cihazları tercih etmelerinin teşvik edildiği ifade edilen açıklamada, diğer taraftan gasp, hırsızlık, yaralama öldürme gibi sosyal sorun haline gelen olayların da önemli oranlarda engellendiği vurgulandı.

Tüketici mağduriyetinin önüne geçilmesi için “www.mckstk.gov.tr” adresinden sorgulama yapılabilindiği belirtilen açıklamada, ayrıca sistem bünyesinde vatandaşların hem bilgi alabileceği, hem de kayıp ve çalıntı cihazları kullanıma kapatılmasını sağlamak için ihbar edilebileceği bir çağrı merkezi bulunduğu hatırlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*