Cep telefonum harika

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

Programlanan telefonlar sivrisinekleri yaklaştırmıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son kuşak telefonlara yüklenebilen bazı programlarla da artık telefonlar, sinek kovmak, sigara bıraktırmak gibi bir sürü ilave özellik de kazandı. Program yükleyerek hünerini artırmak için telefonun Java programlarının çalıştırılmasını desteklemesi ya da ‘Symbian’ işletim sistemine sahip olması gerekiyor. Telefonlarda sonradan yüklenen özelliklerden bazıları şunlar:

‘Anti Mosquito’ isimli Java programı sayesinde telefonun etrafındaki belli bir bölgeye sivrisinekler yaklaşamıyor. Program, insan kulağının işitebileceği sınırın altında ama sivrisinekleri rahatsız edecek frekansta ses dalgaları yayınlıyor.

Bir Symbian programı olan ‘Guardian’ ise çalınma durumunda telefonunuza SİM kartınızdan başka bir kart takıldığı ve cihaz işlevselleştirildiği anda, önceden belirlenen bir cep telefonu numarasına kısa mesaj atarak, durum hakkında bilgilendiriyor. Mesajın geldiği numara göründüğü için, arayıp telefon geri istenebiliyor ya da polise haber verilebiliyor.

‘NoSmoking’ isimli sigarayı bıraktıran bir program da ilgi ile karşılanıyor. Program sigaranın zararlarını, örneğin bir tiryakinin akciğerinin fotoğrafını göstererek anlatıyor, tiryakiyi maddi ve psikolojik yönden motive ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious