Cep telefonuna gelen "ifade ver" mesajının sırrı

Cep telefonuna gelen
  • Giriş : 29.11.2007 / 23:40:00

Türkiye'de ilk kez Diyarbakır'da tanık ve sanıklar cep mesajı ile ifade vermeye çağrıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) sözleşmesi gereği,"Makul Sürede Yargılamaların Bitirilmesi" için Türkiye'de ilk kez Diyarbakır'da Adliye Sarayında uygulanan Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) sistemi kapsamında bundan böyle tanık ve sanıklar cep mesajı ile adliyede ifade vermeleri için çağrılacak. Teknolojiyi Adaletin hizmetine sunduklarını ifade eden Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak" Uygulama ile maddi anlamda ciddi tasarruf sağlayacağımız gibi soruşturma davalarında kısa sürede bitimine büyük katkı sağlayacaktır" dedi.

Türkiye'de Adliyelerin işleyişlerinin hızlandırılması için, Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) sistemi kapsamında Türkiye'de ilk kez Diyarbakır Adliye Sarayında mesaj ile çağrı sistemi başlatıldı. UYAP sistemi hakkında bilgi vermek için basın toplantısı düzenleyen Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, Uygulama ile maddi anlamda ciddi tasarruf sağlayacağımız gibi soruşturma davalarında kısa sürede bitimine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Sistem sayesinde tanık ve sanıkların toplumda rencide edilmeleri önleneceğini belirten Başsavcı Kavak" Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi sözleşmesinin 6. maddesinde yer alan Adli yargılama hakkına Türkiye taraf olduğu için anayasamızın 38. maddesinde ceza hukukunun meşru masumiyet kaidesi yer almaktadır. Adli yargılama hakkı kapsamında insanlar suç işlediklerinde şüpheli veya sanık konuma düştüklerinde işledikleri suçlarda tanık veya bilirkişi konumunda ise veya mağdur veya müşteki durumda ise yargılanmanın bir an önce bitirilmesini isteme hakkına sahiptirler. Hiç kimse bağımsız yargı kararıyla sabit buluncaya kadar suçlu ilan edilemez bu da masumiyet kaydı bunun bir devamı olarak da lekelenmeme hakkı dediğimiz insan hakları kapsamında bir hak söz konusudur" dedi.

ADLİYEDEN MESAJ VAR

Ulusal Yargı Ağı Projesi'nin çok güvenli olduğunu dışarıda hiç kimsenin bu sisteme giremeyeceğini kaydeden Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavam "Bağımsız yargı olarak lekelenmeme masumiyet hakları kapsamında adli yargılanma hakkının bir gereği olarak evraklarımızda şüpheli konumunda olan veya mahkeme safhasında sanık veya olayda tanık konumunda olan müşteki , mağdur durumdaki kişiler, bilirkişi durumunu yapmakta olan görevlilerin cep telefonu veya sabit telefonlarına gönderilecek bir mesaj ile ifadelerine vermek veya beyanlarını almak üzere adliye ye davet edilecek. Kişiler bu mesajla adliyeye gelmemeleri halinde tebligat gönderilecek o kişiler gene gelmiyorlar ise kolluk görevlileri bu şahısları zorla getirme hakkı doğacaktır" diyen Kavak "Bizim toplumda kişinin oturduğu mahalle veya evinin önüne her hangi bir güvenlik görevlisi gitmesi malesef nahoş karşılanıyor. Bundan insanlarımız rahatsız oluyordu bizde bu rahatsızlığa son vermek için bu uygulamayı başlattık. Teknolojinin yargının hizmetine sunulması anlamında önemli bir uygulama bu uygulama ile maddi anlamda hem ciddi tasarruf sağlayacağız hem de soruşturma davaların daha kısa süreli bitimine de çok ciddi bir katkı sağlayacağız. 4 YTL'lik bir tebligat parasıyla 85 kişiye mesaj çekile bilmektedir. Buda 56 kere daha az maliyetle bu işi yapacağız. Türkiye'de bu sistem iller bazında ilk kez Diyarbakır'da uygulandı umarım başarı sağlarız" şeklinde konuştu.

ÖRNEK MESAJ ÇEKİLDİ

Türkiye'de ilk kez Diyarbakır'da uygulanan Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) sistemi ile tanık veya sanık konumundaki kişilere şöyle mesaj gönderilecek "Sayın Recep Uzun Tanık/Müşteki/Şüpheli olduğunuz olayla ilgili olarak ifadeniz alınacağından 01/01/2007 tarihinde Adliyeye gelmeniz rica olunur. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı 3. kat 195 nolu oda" şeklinde olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious