Cep telefonuna Türk testi

  • Giriş : 10.02.2007 / 00:00:00

Cep telefonunun sağlığa zararlı olup olmadığı konusunda artık Türkiye de söz söyleyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

“Cep telefonunuzu kalbinize yakın taşımayın”, “Cep telefonunuzu boynunuza asmayın”, “Cep telefonu kullanmak beyinde tümör oluşturuyor” gibi kulaktan kulağa dolaşan, kimi zaman haber konusu olan bilgilerin doğruluğunu test etmek artık Türkiye'de de mümkün.

Avrupa Birliği’nden de desteklenen 4.8 milyon euroluk laboratuvarda, cep telefonlarının sağlık açısından yarattığı tehlikenin boyutları görülebilecek.

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, dikkat çekici bir açıklama yaparak “Çok alımlı bir cep telefonu sağlık açısından çok tehlikeli olabilir. Orada, cep telefonunuzun örneğin beyin üzerindeki etkisini görüyorsunuz. Bazen dehşete düşüren sonuçlar ortaya çıkıyor. Örneğin en tehlikelisi cep telefonunu dik tutmakmış. Ben de yeni öğrendim” dedi.

Bazı cep telefonu makinalarının çok riskli olduğunu söyleyen Acarer, “Makinanın çevreye yaptığı olumsuz etki, çevreden aldığı etki ve hatta şebekeye yaptığı etki bile burada görülebiliyor” diye konuştu.

Tam olarak 1-1.5 ay sonra devreye girecek olan laboratuvarda, Türkiye'de üretilen ve ithal edilen her türlü telekomünikasyon sisteminin denetimi yapılacak. Acarer, laboratuvarda ticari bir amaç güdülmediğini söyledi.

Başkan Acarer, görüntülü telekomünikasyon hizmeti olarak bilinen, üçüncü nesil cep telefonu lisanslarıyla ilgili kurum görüşünün Bakanlar Kurulu’na gönderildiğini de söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious