Cep telefonunda 'kanser riski'

Cep telefonunda 'kanser riski' .9813
  • Giriş : 12.09.2007 / 16:56:00

Cep telefonu kullanımı ve baz istasyonlarının uzun dönemde kansere yol açma ihtimalinin 'göz ardı edilemeyeceği' belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiltere'de hükümet ve iletişim endüstrisinin birlikte yürüttüğü 6 yıllık araştırmanın sonucunda, kısa sürede cep kullanımının kansere yol açma ihtimali olmadığı da belirlendi.

Uzun dönemde cep telefonu kullanımı ve kanser riskini araştırmak için yürütülen 'Mobil Telekomünikasyon ve Sağlık Araştırma Programı'nın 10 yıla uzatılması kararlaştırıldı.

6 yıllık program sırasında araştırılmayan cep telefonu kullanımının çocukların sağlığı üzerindeki etkilerinin de araştırmaya dahil edilmesi kararlaştırıldı.

Söz konusu 6 yıllık program sırasında cep telefonları ve baz istasyonlarının sağlıkla ilgili etkileriyle ilgili 23 araştırma yapıldı.

Araştırma ekibi, cep telefonu kullananlar arasında beyin ve kulak (akustik nevroma) kanserine yakalanmada küçük bir artış görüldüğünü, "bunun istatistiksel olarak önemli olma ile olmama arasındaki sınırda bir bulgu olduğunu" kaydetti.

Sonuçları açıklamak için basın toplantısı düzenleyen araştırma programının başkanı Lawrie Challis, araştırmaya katılanlardan çok azının 10 yıl ya da daha uzun süre cep telefonu kullanmış olduğunu belirtti ve kanserin normal olarak 10-15 yılda ortaya çıkan bir hastalık olduğuna dikkati çekti.

Birkaç yıl içinde kanser riski

Challis, bu aşamada cep telefonu kullanımı nedeniyle, "Birkaç yıl içinde kanser ortaya çıkma ihtimalini reddedemeyiz" dedi.

Tavsiyede bulunmanın hükümete düşen bir görev olduğunu belirten Prof. Challis, daha fazla araştırma yapılması gerektiğini kaydetti.

İlk başlarda sigara ile akciğer kanseri arasında ilişki kurulmamış olduğunu hatırlatan Challis, buna rağmen genel olarak cep telefonlarının önemli bir sağlık riski oluşturmadığına ilişkin kanıtın "yeterince güven tazeleyici" olduğunu söyledi.

Çocukların radyo frekansının yaydığı radyasyona karşı yetişkinlerden daha hassas olabileceğine işaret eden Challis, Danimarka, Finlandiya, İsveç ve İngiltere'de 200 bin kişiyi kapsayan ikinci bir araştırma yapmakta olduklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious