Cephaneler ne zaman gömülmüştü?

Cephaneler ne zaman gömülmüştü?.19485
  • Giriş : 10.01.2009 / 13:00:00
  • Güncelleme : 10.01.2009 / 12:23:03

Gölbaşı'nda Ergenekon kapsamında yapılan kazılarda çıkan cephanelere ilişkin çok çarpıcı bilgilere ulaşıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ergenekon operasyonu kapsamında ele geçirilen krokiler, itiraflar ve soruşturmalardan çıkan sonuçları birleştiren yetkililer, Ergenekon Terör Örgütü'ne ait çok yüksek miktarda cephanelik bulunduğu sonucuna vardı. Gölbaşı'ndaki bombaların sarıldığı gazeteler 2004 tarihli çıkarken krokideki işaretlerden başka ipuçları ortaya çıktı.

Ankara Gölbaşı'ndaki bir arazide başlatılan kazıda bulunan poşet içerisinde çok sayıda silah, mühimmat, bomba ve lav silahı çıktı. Arama çalışmaları sırasında 2 lav silahı, 10 el bombası ve çok sayıda mermi bulundu. Mermilerin, 9 milimetre çapındaki tabancalara ve Uzi olarak bilinen otomatik tabancaya ait olduğu, el bombaları üzerindeki seri numaralarının bazı bölümlerinin tahrip edildiği öğrenildi.

BOMBALAR NE ZAMAN GÖMÜLDÜ ?

Özel Harekat Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin'in evinde ele geçirilen kroki üzerine başlatılan kazı çalışmalarında ilginç bilgilere ulaşıldı. Ergenekon operasyonu kapsamında yapılan kazılarda çıkan silahların sarılı olduğu gazeteler Temmuz 2004 tarihli çıktı. Ama bulunan silahların 5-6 ay önce gömüldüğü iddia edildi. Alınan bilgilere göre Şahin evinde ele geçirilen krokilerde işaret olarak gösterilen direklerin bölgeye 5-6 ay önce dikildiği bilgisi bombaların 5-6 önce koyulduğunu doğrular nitelikteydi. Ayrıca gölbaşından sonra altı bölgede daha kazı çalışmaları başlatıldı. Kazı çalışmalarında Gölbaşı hariç şu ana kadar herhangi bir cephane bulunmadı. Polis kazı çalışmalarına yarın devam edecek.

ANKARA'DA 6 BÖLGEDE KAZI YAPILIYOR

Ergenekon operasyonu kapsamında altı ayrı noktada arama yapılıyor. Ergenekon soruşturmasında gözaltına alınan eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'in evinde bulunan bir kroki üzerine Ankara Gölbaşı'nda yapılan kazının ardından Atatürk Orman Çiftliği, Saklıbahçe, Mamak, Bala ve Beştepe'de kazı başlatıldı.

ÇALIŞMALAR Hatay'A SIÇRADI

Kazı çalışmaları devam ederken kazılar Ankara dışına da çıktı. Ankara'da altı bölgede kazı yapılırken Hatay'da da üç ayrı noktada kazı çalışmaları başlatıldı.

SUSURLUK'UN KAYIP SİLAHLARI MI?

Hospro Şirketi'nce Emniyet Genel Müdürlüğü'ne önce hibe edildiği ancak daha sonra para ile satıldığı anlaşılan 10 adet 9 mm Micro Uzi, 10 adet 9 mm Micro Uzi SMG marka ve 10 adet 22 kalibre Beratta marka tabanca kayboldu. Kaybolan silahlardan bazıları Susurluk kazasına karışan 06 AC 600 plakalı Mercedes marka araba içerisinde ele geçirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne teslim edilen bu silahlar bir süre sonra kayboldu. Silahlarla ilgili olarak dava açıldı. Hospro Şirketi'nce ithal edilerek Emniyet Genel Müdürlüğü'ne hibe edilen 10 adet 9 mm Micro Uzi, 10 adet 9 mm Micro Uzi SMG marka ve 10 adet 22 kalibre Beratta marka tabancanın kaybolmasında sorumlulukları olduğu gerekçesiyle Emniyet Genel Müdürlüğü eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin, Lütfi Eraslan, Şemsettin Canpolat, Sezai Boran, Niyazi Pek, Arif Yıldız, Hasan Kozan, Ali Durmuş, Mustafa Büyük ve Uğur Çevik hakkında dava açıldı. Şahin, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne hibe edilen 10 adet 9 mm Micro Uzi, 10 adet 9 mm Micro Uzi SMG marka ve 10 adet 22 kalibre Beratta marka tabancanın kaybolmasında sorumlulukları olduğu gerekçesiyle 1 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Polisin Gölbaşı'nda yaptığı aramada ele geçirdiği silahların gözlerin tekrar Susurluk'a çevrilmesine neden oldu. İsmi Susurluk'ta meydana gelen kazanın ardından ortaya dökülen ilişki ağı içerisinde sık sık anılan İbrahim Şahin'in ilişkileri tekrar mercek altına alındı. Susurluk kapsamında birçok faili meçhul cinayetin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü'ne hibe edilen ve daha sonra kaybolan silahların akıbeti de netlik kazanamamıştı.

SAMANYOLU

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*