Cephanelik evdeki bombaların geçmişi meçhul

Cephanelik evdeki bombaların geçmişi meçhul.8827
  • Giriş : 19.06.2007 / 01:20:00

Ümraniye'de bulunan bombaların sahibi olduğu iddia edilen emekli Astsubay Oktay Yıldırım ile ilişkisi olduğu ortaya çıkan ve adı Danıştay saldırısında da gündeme gelen eski Yüzbaşı Muzaffer Tekin önceki gün gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tekin, evde bulunan bombalara ilişkin, "O bombalar zaten kullanılamaz halde, ancak süs eşyası yapılabilir." yorumunda bulundu. İddialara göre Oktay Yıldırım, MKE yapımı olan bombaları 1997-1999 yılları arasında Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde görev yaptığı sırada aldı. Bombaların bulunduğu Ümraniye'deki evin sahibi Mehmet Demirtaş ise ifadesinde, bombaların 2005 yılında eve getirildiğini belirtiyor. Bu tarih Cumhuriyet Gazetesi saldırısı gibi provokatif olayların yaşanmaya başladığı dönemin hemen öncesine denk geliyor. Bombaların 2 yıl öncesine kadar nerede tutulduğu ise meçhul.

Oktay Yıldırım ile bombaların bulunduğu Ümraniye'deki evin sahibi Mehmet Demirtaş'ın tanışıklığı 1994 yılına dayanıyor. Demirtaş, 1994-95 yıllarında Kilis'te Yıldırım'ın birliğinde askerliğini yapmış. Oktay Yıldırım ile Muzaffer Tekin ise 2000 yılında Tekin'in Kadıköy Kuşdili'nde bulunan bürosunda tanışmış. Tekin ile Susurluk sanıklarından İbrahim Şahin'in tanışıklıkları da aynı döneme denk geliyor. Tekin, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Sami Hoştan ve özel timcilerin yargılandığı Susurluk davasının 12 Şubat 2001'deki karar duruşmasına da katılmıştı. Bir dönemdir Muzaffer Tekin, Oktay Yıldırım ve silah üzerine ettirdiği yeminle gündeme gelen Kuvayı Milliye Derneği Başkanı emekli Albay Fikri Karadağ birlikte hareket ediyor. Yakın çevrelerinin verdiği bilgilere göre Fikri Karadağ ile Muzaffer Tekin grubu 2004 yılından itibaren birbirleri ile irtibatlı; ancak farklı kulvarlarda hareket etmeye başlıyor. Tekin'in grubu Kuşdili Caddesi üzerindeki bir binanın 3'üncü katında bulunan Rıza Petrol'de bir araya geliyor. Söz konusu büronun sadece tabelasında "petrol" ismi var. Aslında büronun ticaretle ilgisi yok. Göztepe'de bulunan camları zırhlı evinde yaşayan Muzaffer Tekin, Kuvvacı çevresiyle bu büroda buluşuyor. Danıştay saldırısının faili Alparslan Arslan'ın da bu büroya sık sık uğradığı ortaya çıkmıştı. Büronun müdavimleri arasında ise Oktay Yıldırım da var. Yıldırım, Muzaffer Tekin, Danıştay saldırısıyla ilgili gözaltındayken büroyu yedek anahtarıyla açıp basın mensuplarına göstermişti. Edinilen bilgilere göre emekli Astsubay Yıldırım, birkaç aydır maddi sıkıntı içine girmiş. Yıldırım'ın maddi sıkıntı çekmeye başladığı dönem ise Tekin'le aralarının açıldığı döneme denk geliyor. İkili geçtiğimiz aylarda yeniden barışırken, Tekin'in söz konusu ayrılıkla ilgili yorumu, "Baba-oğul arasında olur böyle şeyler." şeklinde olmuştu. Tekin, iki ay önce Yıldırım'a emekli askerlere ait İstanbul Güvenlik'te iş buluyor.

Bombaların bulunduğu evde yaşayan Ali Yiğit iki yıl önce evlenmiş. Yiğit, evin sahibi Mehmet Demirtaş'ın yeğeni. Yiğit'in, bombaların sahibi olduğu iddia edilen Oktay Yıldırım ile tanışıklığı da 2 yıl öncesine dayanıyor. Komşularının verdiği bilgilere göre Yiğit, bombaların yakalanmasından 1 ay önce yanında kalan anne-babası ile eşini memleketi Of'a gönderiyor. Yaklaşık 15 gün önce de manav dükkânını kapatarak taksi şoförlüğü yapmaya başlıyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious