Cepte 10 megapiksel dönemi

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

Samsung, ilk olarak CeBIT’te tanıttığı dünyanın ilk 10 megapiksel kameralı cep telefonunu piyasaya sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Samsung, ilk olarak CeBIT’te tanıttığı dünyanın ilk 10 megapiksel kameralı cep telefonunu piyasaya sürüyor. Bir cep telefonunda bulunan en yüksek çözünürlükte fotoğraflar çekilmesini sağlayan telefonun ayrıca 3x optik zumlu bir objektifi bulunuyor.

Telefon, geçen sene piyasaya sürülen Samsung’un 7 megapiksellik V770’den 6 mm daha ince ve 10 gram daha hafif.

Cep telefonunda ‘megapiksel yarışı’ Samnsung’un SCH-B600’ü ile yeni bir boyut kazanıyor. 10 megapiksellik bir görüntü algılayıcısına sahip olan telefon Samsung tarafından “dünyanın ilk süper kamera telefonu” olarak çağrılıyor. Toplamda 10.30 milyon etkin pikselde çalışan kameraya sahip telefonun ayrıca 3x optik zum yapabilen bir objektifi bulunuyor. 5x dijital zuma sahip B600’de oto fokus ve flaş özelliği de bulunuyor.


SCH-B600’de fotoğraf makinelerine özgü pek çok özellik bulunuyor. Bunlar arasında beyaz dengesi, üst üste çekim, periyodik çekim ve LED oto fokus öne çıkıyor. Telefonun LED oto fokus özelliği, kullanıcılara karanlık ortamlarda dahi keskin resimler elde etmelerini sağlıyor; LED oto fokus özelliği fotoğrafı çekilen nesnenin uzaklığını otomatik olarak algılıyor en uygun özellikleri çekimden önce ayarlıyor.

Telefonun 2.2 inçlik TFT LCD ekranı 16 milyon renk gösteriyor. Bu sayede sanal olarak doğada bulunan her renk B600’ün LCD ekranı tarafından görüntülenebiliyor. Telefon ile hareketli görüntüler QVGA (240x320) çözünürlüğünde ve 15-30 kare/saniyede kaydedilebiliyor. Kullanıcılar ayrıca Satellite DMB özelliği ile keskin görüntü eşliğinde canlı TV yayınlarını izleyebiliyorlar.

Samsung, cep telefonu piyasasının dijital kamera alanında yaptığı ilklerle dikkat çekiyor. Güney Kore merkezli şirket daha önce, Ekim 2004’de dünyanın ilk 5 megapiksel kameralı cep telefonunu ve Temmuz 2005’de de dünyanın ilk 7 megapikselli cep telefonunu piyasaya sürmüştü.

Samsung SCH-B600 ilk olarak önümüzdeki hafta Güney Kore’de piyasaya sürülecek. SCH-B600’ün sahip olduğu özellikler kadar büyük fiyatı olan ise 900 dolar.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious