Cepte asıl yarış şimdi başlıyor

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

GSM pazarını oluşturan Avea, Telsim ve Turkcell'in ortaklık ve yönetim sorunlarını çözmesiyle iki yıldan bu yana süren çalkantılı dönemin de sonuna gelindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

GSM pazarını oluşturan Avea, Telsim ve Turkcell'in ortaklık ve yönetim sorunlarını çözmesiyle iki yıldan bu yana süren çalkantılı dönem bitti. Son olarak Turkcell'de yılan hikayesine ödenen atamanın Microsoft'tan Süreyya Ciliv'in transferi ile sonuçlanmasıyla büyüklüğü 7.2 milyar doları aşan GSM sektöründe şimdi kıyasıya bir pazar yarışı yaşanacak. Şirketlerin direksiyonuna geçen Atilla Vitai, Cüneyt Türktan ve Süreyya Ciliv'in yanı sıra Türk Telekom'un başkanı Paul Doany de alacağı kararlarla sektördeki dengelerin yeniden oluşmasında önemli bir rol üstlenecek

Sektörün en büyük sıkıntısı her yıl kişi başına konuşma gelirinin gerilemesi. 2001 krizinden önce 120 dolar olan kişi başına aylık konuşma geliri bugün 12 dolara kadar geriledi. 2007 yılında da düşüş trendinin devam etmesi bekleniyor. Bu durumda en karlı çıkacak kesim ise toplam sayısı 55 milyona yaklaşan GSM aboneleri olacak.

GSM sektöründe kampanyalar, servisler ve sponsorluklarda dolu dizgin bir rekabet bekleniyor. Şirketler 10-15 milyon arasındaki yeni müşterilerden en fazla payı kapmaya çalışacak. Bunun yanı sıra ARPU (abone başına düşen aylık gelir) artırıcı kampanyalara da ağırlık verecek.2.5 milyar doları gözden çıkararak Telsim'i TMSF'den alan İngiliz Vodafone'un yatırımlarına bundan sonra start vermesi bekleniyor. Vodafone daha önce 1 milyar 606 milyon dolarlık bir yatırım bütçesi ayırdığını duyurmuştu. Ama rekabetin önünü göremediği için somut bir adım atmamıştı.

Telsim'in yeni dönemdeki stratejisi "ucuz alo" üzerine değil, kaliteli servis üzerine kuracak.

Açık ara pazar lideri olan Turkcell ise yeni süreçte marka çalışması konumunu güçlendirecek.

Altyapı yatırımı, tarife, bayi ve iç organizasyon düzenlemelerini tamamlayan Avea ise rakiplerinden farklı olarak ilk etapta büyüme stratejisini öğrenci ve memurların üzerine kurdu. Avea'nın büyük önem verdiği ve 300 milyon dolara mal olan bayi eğitimi ve altyapı güncellenmesi de tamamlandı. Avea, tarife avantajıyla hızlı bir abone artışı bekliyor.6 milyar dolarlık yatırım

Turkcell'in abone sayısı 30 Eylül itibarıyla 30.8 milyona ulaştı. Böylece 2005'ina aynı dönemine göre yüzde 15.3 büyüdü.

Turkcell şimdi gözünü yurtdışına çevirdi. Türk cumhuriyetlerde ve Balkanlarda da faaliyet gösteren Turkcell, son olarak TIM Hellas'ı alarak Yunanistan'ı da portföyüne katmayı hedefliyor.

Ciliv'in yurtdışı tecrübeleri Turkcell'e ışık olacak. Türkiye'de bugüne kadar 6 milyar dolar yatırım yapan Turkcell, Avrupa'nın da ilk 3 GSM operatöründen biri.

Genç Turkcelliler ile gençlere yönelik marka çalışmasını sürdüren Turkcell, kişi başına konuşma sürelerini artırmak için kampanyalar yürütüyor.

Kamu çalışanlarına yönelik hatlarla ilgili düzeltmeler yapan Avea'nın toplam abone sayısı 7.5 milyonu buluyor.

Telsim'in abone sayısı 30 Eylül itibarıyla yüzde 11.4 artışla 12 milyon 181 bine ulaştı. Abone başına geliri ise yüzde 16 arttı. Telsim'in yeni CEO'su Attila Vitai, öncelikli stratejilerinin "ucuz alo" değil, kaliteli servis olacağını belirtiyor. Bu nedenle Vodafone, Türkiye pazarında Avea ve Turkcell ile rekabet edebilmek için bütçesinden alt yapı yatırımı için 1 milyar 606 milyon dolar ayırdı. Vodafone rekabetin gerçek bir anlam kazanması için numara taşınabilirliğinin kesinlikle şart olduğuna inanıyor.Abone sayısında Turkcell liderTurkcell


30.800.000

Vodafone


12.100.000

AVEA


7.500.000

Toplam


50.400.000CEO'ların stratejilerini belirledi

Attila Vitai

Vodafone, Türkiye'deki Genel Müdürlüğü'ne Macaristan'da 70 bin olan abone sayısını 2 milyona çıkaran Attila Vitai'i getirdi. Vitai, Vodafone ’daki kariyerine 1999'da Küresel Ticari Müdür olarak başladı. Ocak 2000 ’de Vitai, Vodafone Macaristan’a CEO olarak atandı.

Vodafone’daki görevinden önce 14 yıl boyunca Motorola’da çalıştı.Cüneyt Türktan

Bugün kapsama alanı Türkiye'yi aşan Turkcell'in temellerini Türktan attı. 1954 Ankara doğumlu olan Cüneyt Türktan, TED mezunu. Türktan ODTܒde başlayan üniversite hayatına Boğaziçi Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimi ile devam ediyor. Şirketlere daha küresel boyutlarda bakmasını sağlayacak ilk iş deneyimi, New York'ta PriceWaterHouseCoopers oluyor. 5 yıl sonra Türkiye ’ye dönüp ve Interbank’ta Kurumsal Finansman Bölümü’nün kurulmasında çalışıyor. Türktan Interbank ’tan sonra Pepsi Cola ’ya transfer oluyor. Şirketin Türkiye Bölgesi Finans Direktörü olan Cüneyt Türktan, İsrail ’in de içinde olduğu bir bölgeyi koordine ediyor. 1994'te ise Türktan için bir dönüm noktası oluyor ve Turkcell ’e Genel Müdür oluyor. Türktan göreve başladığında 40 bin abone, 80 personeli olan Turkcell'in 6.5 milyonun üzerinde abone ve 2 bin çalışanı ile bıraktı.Süreyya Ciliv

9 Ocak'ta işe başlayacak. NBA işletme yüksek lisansını 1983'te Harvard Üniversitesi'nde tamamladı. Ciliv, Michigan Üniversitesi'nde endüstri ve operasyon mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği bölümlerini bitirdi. Ciliv, 2000'den bu yana ABD'de Microsoft, Global Satış Pazarlama ve Hizmet Grubu'nda çeşitli pozisyonlarda bulundu. En son Microsoft Global Saha Hazırlık Stratejileri ve Sistemlerinde Genel Müdür olarak görev yaptı. Hedefi 31 milyon aboneye daha hızlı ve kaliteli hizmet vermek. Turkcell'i kablosuz iletişim teknolojilerinde daha ileri noktaya taşımak.


Süreç çok hızlı işledi 6 ayda CEO bulduk

Turkcell ile Süreyya Ciliv'i K-Partnet International biraraya getirdi.

K-Partners ortaklarında Orhan Kemal Alver, Turkcell gibi global çapta büyüyen bir şirkete CEO adayı bulmakta hiç zorlanmadıklarını açıkladı. 100 kişilik listeden yapılan görüşmeler sonucunda 3 kişi arasından Civil'in seçildiğini ifade eden Alver, "Yıllık cirosu 4.5 milyar dolara ulaşan, yurtdışında büyüyen, yabancıların da yer aldığı kompleks bir kurul yapısı bulunan, pazarının lideri bir şirketten bahsediyoruz. Turkcell dediğinizde telefona çıkmayacak kimse yok" diye konuştu. Turkcell'in Ciliv'i seçmesinin nedenini ise 'dünya çapında edindiği iş tecrübesi' olarak açıkladı. Alver, "Dünya çapında iş tecrübesi edinmiş binlerce insan yok. Dünyanın en büyük şirketlerinden birinde üst düzey pozisyonda çalışan, Harvard mezunu, başka sermaye gruplarıyla çıkar ilişkisi bulunmayan biri. Ciliv Turkcell için aykırı bir isim değil" diye konuştu.

Sürecin uzamasına yönelik eleştirilere de cevap veren Alver, "Normalde ABD ve İngiltere'de böylesine büyük bir şirkete CEO bulmak 1 yılı alır. Biz yüzde 50 daha hızlı çalıştık. 6 ay gibi bir sürede sonuca ulaştık" dedi.


TeliaSonera: "Ciliv'e tam destek veriyoruz"

Turkcell'in sorunlu ortakları TeliaSonera ve Çukurova Süreyya Ciliv ismi üzerinde mutabık kaldı. TeliaSonera, yaptığı açıklama şirket olarak Süreyya Ciliv'in atanmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Atama kararının Turkcell Direktörler Kurulu'nda oybirliği ile alındığının altını çizen TeliaSonera açıklamasında, "Ciliv'e tam destek veriyoruz. Ciliv bu görev için gerekli donanıma sahip bir yönetici. Ciliv, Turkcell'de kurumsal iletişim prensiplerinin gelişiminde önemli rol oynayacaktır. Türkiye GSM ve bilişim pazarı büyümeye devam edecektir ve Ciliv Turkcell'i daha iyi bir pozisyona taşıyacağına inanıyoruz" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious