Cep'te indirim sinyali

Cep'te indirim sinyali .9813
  • Giriş : 03.09.2007 / 10:00:00

Başbakan Erdoğan uyardı, Maliye Bakanı Unakıtan özel iletişim vergisinin 5 puan inmesini kabul etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın okuduğu Hükümet Programı'nda yer alan iletişim vergilerinin düşürülmesi netleşmeye başladı. Ulaştırma Bakanlığı ve Telekomünikasyon Kurumu'nun yıllardır istediği vergilerin düşürülmesine bugüne kadar Maliye Bakanlığı karşı çıkıyordu. Başbakan Erdoğan'ın uyarısı üzerine pes eden Maliye Bakanlığı 2008'de Özel İletişim Vergisi'nin 5 puan düşürülerek yüzde 25'ten yüzde 20'de çekilmesini kabul etti. Sabit telefonlardan alınan yüzde 15'lik ÖİV'nin ise değişmesi beklenmiyor.

İNDİRİM % 5

17 Ağustos depreminin ardından geçici olarak getirilen ve daha sonra kalıcı hale gelen ÖİV'nin düşürülmesini en fazla sektör istiyor. Sektör temsilcileri ÖİV'nin yüzde 25'den yüzde 15'e çekilmesini istiyor. Sektör temsilcileri, son 4 yıldır vergilerin düşürülmesi için Maliye Bakanı Unakıtan'ın kapısını çaldılar ancak her defasında olumsuz cevap aldılar.

AB DE İNDİRİM İSTİYOR

Son 2 yıldır Türkiye'deki haberleşme vergilerinin yüksek olduğunu rapor eden Avrupa Birliği de ÖİV'nin yüzde 15'e çekilmesini istiyor. Sektör temsilcilerinin yüzde 15'e indirilmesini istediği ÖİV için Maliye Bakanlığı, 2008'de ÖİV'de 5 puanlık bir düşüş yapmayı uygun gördü. Buna göre ÖİV yüzde 25'den yüzde 20'ye çekilecek. Halen Türkiye'de mobil telefonda 8, sabit telefonda 6 ayrı vergi alınıyor. Tüm bu vergiler ilk defa cep telefonu abonesi olan ve hiç telefonunu kullanmayan bir kişinin faturasına yüzde 301 oranında vergi olarak yansıyor. Az konuşan cep telefonu abonesi ödediği faturanın yüzde 51'ini, çok konuşan abone ise yüzde 44'ünü vergi olarak ödüyor. Sabit telefona ödünen faturanın yüzde 35'i de yine vergiye gidiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious