Cep'te kapsama alanı sorunu çözülüyor

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

Telekomünikasyon Kurumu, son dönemde yaptığı girişimlerle şehir merkezlerinde, otoyollarda ve sınır bölgelerde cep telefonu kapsama alanı sorununun büyük ölçüde giderilmesini sağladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kurum yetkilileri, sınır bölgelerdeki vatandaşların istemleri dışında komşu ülkenin operatörü üzerinden roaming ile görüştüğüne, bunun vatandaşlara ek bir haberleşme maliyeti getirdiğine dikkati çekti.
Kurum, cep telefonu operatörlerinin bu bölgelerde gereken tedbirlerin almasını ve gerekirse yeni baz istasyonları kurmasını istedi. Telekomünikasyon Kurumu, sınır bölgelerde ve askeri alanlarda kurulması öngörülen baz istasyonları konusunda Çevre ve Orman Bakanlığı'nın yanı sıra Genelkurmay Başkanlığı ile görüşmeler yaptı.

Üç operatöre tek kule
Öte yandan, Telekomünikasyon Kurumu, cep telefonu kullanıcılarının, şehirlerarası yolculukta bazı noktalarda cep telefonu şebekelerine erişimin mümkün olmadığı yolundaki şikâyetleri üzerine öncelikle Ankara-İstanbul Otoyolu'nda denetim yaptırdı.
Bu arada kurum, her operatörün ayrı ayrı baz istasyonu kulesi dikmesinden kaynaklanan kirliliği önlemek için tek bir kuleye 3 operatörün de antenini monte etmesini teşvik etmeye başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious