Cepte numara taşımanın yolu açıldı

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Cep telefonu abonelerinin mevcut numaraları ile başka operatöre geçebilmelerinin yolunu açan "Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği" yürürlüğe girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yönetmeliğe göre, işletmeciler, numara taşınabilirliğini sabit telefon şebekeleri veya mobil telefon şebekeleri arasında olacak şekilde gerçekleştirecek. Abonenin numarasını taşıma talebi, aynı zamanda abone için verici işletmeci ile olan abonelik sözleşmesini fesih talebi anlamını taşıyacak. Taşınması istenen numaraya ait daha önceden başlatılmış ve devam eden taşıma işleminin bulunması halinde, taşınma talebini reddedebilecek.

UYMAYAN İŞLETMECİYE CEZA

GSM operatörleri, numara taşınabilirliği yükümlülüğü olup olmamasına bakılmaksızın, taşınmış bir numaraya doğru başlattıkları veya taşıdıkları çağrıların, alıcı işletmeciye doğru bir şekilde yönlendirilmesi ile yükümlü olacak. Numara taşınabilirliği kapsamında aboneye doğrudan yansıyabilecek ücretler, abonelerin bu hizmeti almalarını engelleyici nitelikte olamayacak ve verici işletmeci, numarasını taşıyan aboneden herhangi bir ad altında bir defalık veya dönemsel olarak ücret talep edemeyecek. NMT (Nordic mobil telefon sistemi) ile GMPCS (küresel mobil telefon sistemi) hizmeti için kullanılan abone numaraları taşınabilirlik kapsamında olamayacak. İşletmecinin yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda, ihlalin niteliğine göre, bir önceki takvim yılındaki cirosunun binde 5’i ile yüzde 3’ü arasında değişen oranlarda idari para cezası uygulanacak.

REKABETTE ÖNEMLİ ADIM

Avea CEO’su Cüneyt Türktan, yönetmeliği memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. Türktan, yönetmelik sayesinde, GSM kullanıcıları operatör kodu ve telefon numaralarını değiştirmeksizin istedikleri operatörden hizmet alma özgürlüğüne kavuştuğunu ve sektörde gerçek rekabetin önündeki en büyük engellerden birinin kaldırılması yolunda önemli bir adım atıldığını söyledi. Türktan, kendilerinin bu sisteme hazır olduklarını da bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious