Cepte numara taşınabilirliği başlıyor

Cepte numara taşınabilirliği başlıyor.9313
  • Giriş : 29.04.2008 / 13:17:00

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, numara taşınabilirliğinin bu hafta içinde işleme başlayacağını açıkladı. Ancak sistemin fiilen başlaması için 6 ay süre var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, kurumun Mersin Bölge Müdürlüğü  ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın düzenlediği ''Bilgi Güvenliği, E-imza ve Mersin İl Merkezinin Elektromanyetik Kirliliği'' konulu konferansa katıldı. Acarer, konuşmasında numara taşınabilirliği sistemi ile ilgili yazılım ve donanım sürecinin tamamlandığını söyledi ve şunları söyledi: ''Sistem Telekomünikasyon Kurumu'nda bu hafta faaliyete girecek. Şimdi operatörlerin 6 ayı var, onlara da bu sisteme adapte olduklarında fiilen başlamış olacak."

Mevzuat gereği Telekomünikasyon Kurumu, başlama tarihinden  itibaren mobil operatörlere 6 ay süre veriyor. Numara taşınabilirliği, şu anda kullanılan mobil ve sabit numaraların karakterini değiştirmeden, başka bir operatöre geçmenin mümkün kılınması anlamına geliyor. Kısaca sistem sayesinde A operatöründen aynı numara ile B operatörüne geçilebilecek.

Konuyla ilgili devam eden mahkeme sürecine değinen Acarer, Danıştay'ın oy birliğiyle Telekomünikasyon Kurumu lehinde karar verdiğini de hatırlattı.

GİZLİ NUMARALAR KADINLARIN BELASI

Acarer, 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren gizli numaralar ile aranmanın engellendiğini anımsattı. Gizli numaraların özellikle kadın kullanıcılara ciddi sıkıntılar yarattığını ifade eden Acarer, ''Bize en çok gelen taleplerden birisi de buydu. Bu konuda 3 operatörle yaklaşık 2 yıl süren çalışmalar neticesinde, cep telefonunda 2 veya 3 tuşun tuşlanması ile gizli aramalar önlenir hale geldi. Bu özellikle kadın kullanıcılar açısından son derece önemli'' diye konuştu.

SMS'DE TÜRKÇE KARAKTERLERİN KULLANILMASI

Acarer, Türkçe karakterlerin uluslararası SMS alfabesinde yer almaması nedeniyle uzun bir süre tüketicilerin mağdur olduğunu söyledi.  Mobil operatörleri ile yapılan çalışmayı aktaran Acarer, Türkçe olarak kabul edilen karakterlerin uluslararası SMS alfabesinde de kabul edilir hale gelmesinin sağlandığını kaydetti.

KAYIT DIŞI CEP TELEFONLARI İLE MÜCADELE

Acarer, kayıt dışı cep telefonları ile ilgili yasa çıkmasından bu yana 2 yıllık mücadeleyle 18 milyon olan kayıtlı cep telefonu sayısının 92 milyonu aştığını söyledi. Cep telefonlarının bedelinin 150 dolardan hesaplanması halinde, 13.5 milyar dolarlık bir ekonominin kayıt altına alındığını ifade eden Acarer, 5.5 milyon makinenin de yakalanarak kapatıldığına sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious