Cepte rekabet yarışı sürüyor

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

GSM şirketleri arasında 12 aylık kontrat ve yeni hat alımı karşılığı indirimli telefon yarışı başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şimdi sırada hiçbir karşılık alınmadan bedava cep telefonu verilmesi var.

Türk halkının uzun süredir merakla beklediği 'bedava cep telefonu' dönemine az kaldı. GSM şirketleri Avrupa'da olduğu gibi indirimli telefonları 12 aylık kontratlar karşılığında satmaya başladı. Bir sonraki aşamayı ise bu kontratların yenilenme döneminde tüketicilere sunulacak promosyonlar oluşturuyor.

REKABET ARTTI

Telefonun hiçbir karşılık alınmadan verilmesi bu promosyonlar arasında başta yer alıyor. Özellikle Vodafone'un Türkiye pazarına adım atmasıyla rekabet en üst noktaya ulaşmış durumda. Turkcell ve Avea'nın da iddialı kampanyaları, Türk halkını GSM sektöründe 'indirimli cep telefonu' dönemiyle tanıştırdı. GSM operatörleri arasında hat alımı ya da 12 ay boyunca belli bir ücret taahhüdü (kontratlı satış) ile indirimli cep telefonu uygulaması giderek yayılıyor. Artık sadece kendi ürün ve hizmetlerinde değil cep telefonlarında da rekabete girişen GSM operatörlerinin, numara taşınabilirliğinin gelmesi ile daha çetin bir rekabete girmesi bekleniyor. İşte 3 GSM operatörünün cep telefonlu kampanyaları:

* VODAFONE: Özel seç konuş tarifesinde sabit hat alan müşterilerine 9 farklı modeli indirimli veriyor. Telefon fiyatları 85 ile 323.32 YTL arasında değişiyor. Hat için ayrıca ücret almıyor ancak ayda 2 YTL'si sabit ücret olan 10 YTL'lik ödemeyi taahhüt etmek gerekiyor.

* AVEA: Yeni hat alanlara 249 YTL'lik telefonu 49 YTL'ye veriyor. Hat parası almıyor ama 12 ay boyunca 20 YTL'lik fatura taahhüt ediliyor. Dün sona eren kampanyasında ise, yeni hat alan tüketicilere 115 YTL değerindeki BenQ Siemens A38'i 89 YTL'ye veriyordu.

* TURKCELL: Yeni hat alana yönelik cep telefonu kampanyası bulunmuyor. Ancak Nokia 2610 alana, bin kontör ve bin SMS'i hediye olarak veriyor. Piyasa değeri 249 YTL olan telefon, kampanya ile 159 YTL'ye geliyor. Cep- Bizden kampanyasında ise, 12 ay boyunca 399, 299, 199 ve 99 YTL'lik fatura taahhüdü ile fiyatı 229 ile bin 85 YTL arasında değişen cep telefonlarını hediye olarak veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious