Cepte Türkçe karakter çilesi bitiyor

  • Giriş : 05.10.2007 / 16:14:00

Türkçe karakterleri desteklemeyen telefonlar önümüzdeki yıldan itibaren ithal edilmeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

GSM işletmecileri, yıl sonuna kadar şebekelerinde Türkçe karakterleri destekleyecek tüm önlemleri alacaklar. 1 Temmuz 2008'den itibaren Türkçe karakteri desteklemeyen cep telefonlarının ithalatı ve satışı yapılamayacak.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Telekomünikasyon Kurulu, bakanlığın, tüketicinin korunması ve mağduriyetinin önlenmesi yolundaki görüşü doğrultusunda cep telefonu kısa mesajlarında Türkçe karakterlerin kullanımında yüksek ücret ödenmesi uygulamasının önüne geçilmesine dönük düzenlemeye gitti.

Buna göre, GSM işletmecileri, yıl sonuna kadar şebekelerinde Türkçe karakterleri destekleyecek tüm önlemleri alacaklar. 1 Temmuz 2008'den itibaren Türkçe karakteri desteklemeyen cep telefonlarının ithalatı ve satışı yapılamayacak.

Açıklamada, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na, kısa mesajlarda Ğ, ğ, İ, ı, Ş, ş, ç gibi Türkçe karakterlerin kullanılması durumunda mesaj boyutunun arttığı ve mesajın bölünerek birden fazla mesaj olarak gittiği, bunun sonucunda da tüketicilerin bir kısa mesaja karşılık 2 ya da 3 kısa mesaj göndermiş gibi ücret ödemek durumunda kaldıklarına ilişkin çok sayıda tüketici başvurusu geldiği belirtildi.

Tüketici mağduriyetinin önlenmesi için gerekli önlemlerin alınması hususunun Telekomünikasyon Kurumu'na iletildiği belirtilerek şöyle denildi:

''Kurulun kararıyla; GSM işletmecilerine, kullanımda olan mevcut cep telefonları için Türkçe harfler içeren ve 160 karakterden az olan bir kısa mesajın birden fazla mesaj olarak ücretlendirilmesini önlemek üzere gerekli tedbirleri almaları ve bunun için şebekelerinde gerekli değişiklikleri yapmaları için 2007 sonuna kadar süre tanınmıştır.

Cep telefonu üreticilerinin ve ithalatçılarının Türkiye'de kullanılacak cep telefonu cihazlarında, Türkçe harflerin 7 bit kodlamasını yapabilecek donanım ve yazılım değişikliklerini yapmaları gerekmektedir.

1 Temmuz 2008 tarihinden itibaren Türkçe karakterleri desteklemeyen cep telefonlarının Türkiye'ye ithali ve satışı engellenecektir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious