Cepten dinleme cihazı

Cepten dinleme cihazı.9313
  • Giriş : 21.01.2008 / 12:30:00
  • Güncelleme : 21.01.2008 / 13:12:48

Kıskanç eşler ve ortağına güvenmeyen iş adamları, için bire bir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cep telefonları, bir tek program ile dinleme cihazı haline geldi. Programı yükleyen kişi, istediği birinin bulunduğu ortamı, cep telefonuna gelen arama ve mesajları takip edebiliyor.

Kıskanç eşler, ortağına güvenmeyen iş adamları ve çocuklarını kontrol etmek isteyen aileler, casus cep telefonlarını kullanıyor. Telefona yüklenen bir yazılım sayesinde cep telefonunun bulunduğu ortam, telefon konuşmaları ve mesajlar takip edilebiliyor.

2 yıldır Türkiye’de yaygın bir şekilde kullanılan casus cep sistemleri yurt dışında bir programcı tarafından ortaya çıkarıldı. Türkiye’ye sistemi getirenler internet üzerinden satışa başladı. Yazılım özellikle kıskanç eşler ve çocuklarını takip etmek isteyen ailelerin talebiyle karşılaştı.

HEDİYE CEPLERE DİKKAT

Casus cep sistemi oldukça kolay bir yöntemle kişinin istediği kişiyi takip etmesini sağlıyor. Yazılımın yüklendiği telefonu kullanan kişinin tüm görüşmeleri, telefonuna gelen mesajlar hatta bulunduğu ortam bile bir başkası tarafından dinlenebiliyor. Firma çoğu zaman yazılımla birlikte cep telefonu satışı da yapıyor. Programın kullanıcısına da cep telefonunu izlemek istediği kişiye hediye etmek kalıyor.

Sonrasında “hedef" olarak tanımlanan şahsın telefonuna gelen her arama ve mesajda onu takip eden “avcı" kişinin telefonuna bir uyarı geliyor. Uyarının ardından avcı, hedefi arıyor. Hedef hiçbir şeyin farkında olmazken avcı onun bütün konuşmalarını dinleyip, mesajlarını okuyabiliyor.

TALEP ÇOK FAZLA

Ürünü Türkiye’ye getirerek satışa sunan firma beklenmedik bir taleple karşı karşıya kaldı. İnternet üzerinden veya cep telefonu ile sipariş yoluyla satışa sunulan sistem günde en az 20 adet satılıyor. Yalnızca SMS (kısa mesaj) takibi yaptıranlar 600 YTL öderken, ortam dinlemeden SMS ve konuşma takibine kadar tümünü içeren paket ise 2 bin 750 YTL’den alıcı buluyor.

EMEKLİLERE ÖZEL KURS

Konya'da Büyükşehir Belediyesi emekliler lokaline gelen yaklaşık 200 kişiye cep telefonu kullanma kursu veriyor. Almanya ve Avusturya'da da benzerlerinin düzenlendiği kursta emekliler, özellikle mesaj yazma ve cep telefonunun sesini kısma konularında eğitim alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious