Çernobil hala tehlike saçıyor

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Çernobil Nükleer Enerji Santrali (ÇNES) 26 Nisan 1986 yılında gece meydana gelen felaketin üstünden 20 yıl geçmesine rağmen tehlike saçmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fakat bugün Çernobil'in 20 yıllık sızdırmazlık süresi doldu. Güvenli süresinin dolmasının ardından yetkililer acil önlem alınmadığı takdirde Çernobil'in çevreye yeniden yüksek oranlarda radyasyon yayma tehlikesinin olduğunu ifade ediyor.

ÇNES'nin 'üstünün kapatılması' projesinde çalışmalar kazadan yaklaşık bir ay sonra 20 Mayıs 1986'da başlamıştı. "Kapatma" işlemi Aralık başına kadar 206 gün devam etti. 1986-1987 yıllarında radyasyonun en yüksek olduğu dönemde Çernobil bölgesinde yaklaşık 200 bin kişi bu iş için istihdam edilmişti. Projenin güvenlik süresi ise sadece 20 yıl ile sınırlandırılmıştı.

Çernobil santralindeki "Kapatma" işleminin 20. yıl dönümü münasebetiyle yapılan anıtın açılışına katılmak için bölgeye gelen gazeteciler sıkı bir kontrolden geçirilerek tesislere alındı. Çernobil faciasından ekilenlerinin anısına yapılan anıt açılışında ÇNES yetkilileri konuşma yaptılar daha sonraysa rahipler dualarla anıtı tütsüledi ve vaftiz suyu serperek kutsadı.

Çernobil'de santralin betonla kaplı yüzeyinde kurulan iskelelerle sızdırma olasılığı olan yerler yamanırken, Çernobil'in kapatılması projesinde bizzat çalışan uzmanlardan Viktor Bumin CİHAN muhabirine yaptığı açıklamada patlayan reaktörün kapatılan bölümünün 10 yıl daha radyasyon sızdırmayacağını iddia ederek "Bugün birinci reaktörün ömrü resmen bitti. Hâlbuki bu reaktör daha yıllarca hizmet verebilirdi" dedi.

Patlayan reaktörün 100 yıl daha radyoaktif madde sızdırmaması için 500 milyon dolara mal olması beklenen bir proje ihaleye çıkarılmıştı. İhaleye teklif veren Rus ve Fransız şirketler arasında henüz bie seçim yapılamadı.

Ukrayna bölgeye 2006 yılı bütçesinde 2005 yılına göre yüzde 11 oranında artışla yaklaşık 200 milyon dolar kaynak ayırdı. Bu miktar bağımsızlık sonrasında bölgeye ayrılan en yüksek kaynak olma özelliğini taşıyor. Bölgede uluslararası ortaklarla birlikte gerçekleştirilecek projeyle patlamanın gerçekleştiği 4. reaktörün üzeri betonla kaplanacak, işlenmiş katı ve sıvı nükleer atıkların saklanması için depo inşa edilecek. Çernobil'de ayrıca bir araştırma merkezi kurulacak ve ÇNES kazası; tarihi, çevreye olan etkisi, kaza sonrası çıkan problemler ve devam eden sonuçları üzerine çalışmalar yapılacak.

Bundan 20 yıl önce ÇNES'in 4. reaktöründe gece saat 1:23'te gerçekleşen kaza sonucunda ortaya çıkana yüksek oranda radyasyon çevreye yayılmıştı. Bin 500 metre yüksekliğe kadar çıkan radyoaktif bulut, rüzgârın etkisiyle güneydoğu ve orta Avrupa ile İskandinav ülkeleri ve Türkiye de dâhil olmak üzere birçok ülkeye ulaştı. Kazadan sonra trajik olayı saklamaya çalışan Sovyet yönetimi Batı medyasında felaket ile ilgili haberlerin çıkmasının ardından bölgede yaşayan halkı olayın gerçekleşmesinden çok sonraları güvenli alanlara yerleştirdi.

Uzmanlara göre ilk patlama anında Hiroşima'ya atılan atom bombasının 500 katından daha fazla radyasyon ortaya çıktı. Ukrayna genelinde 50 bin kilometrekare arazi bu kaza nedeniyle kullanılmaz hale gelirken, 3,2 milyon insan ise bu felaketten olumsuz şekilde etkilendi.

Birleşmiş Milletler, nükleer felaket nedeniyle 4 bin ila 9 bin arasında kişinin öldüğü tahmininde bulunuyor. Bununla birlikte uluslararası çevreci gruplar ve yerli organizasyonlar ÇNES faciası sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısını çok daha fazla olduğunu öne sürüyor. Green Peace örgütünün son yaptığı araştırmada ise Çernobil'in yaydığı radyasyon nedeniyle toplam 100 bin kişinin kansere yakalanması olasılığına dikkat çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious