'Çernobil'in anılarını unutmalıyız!'

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Bakan Özak: "Enerjide dışa bağımlı kalmamak için nükleer santraller şart" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Özak, Sinop'ta, kurulması kararlaştırılan nükleer santralle ilgili açıklamalarda bulundu. Sinop Valiliği'ni ziyaret eden Özak, nükleer santrallerden korkmanın yersiz olduğunu belirterek, halkı bu konuda hükümet olarak bilinçlendireceklerini söyledi. Özak, "Bir kere nükleer santrallerden bu kadar korkmamak gerekir. Biz, kafamıza hep eski Çernobil'i takıyoruz. Japonlar enerjisinin tamamını nükleer santrallerden karşılıyor. Fransa'da şarap üretilen bahçelerde nükleer santraller var." dedi.

Sözkonusu santrallerin yapılmaması halinde ülkenin sürekli dışa bağımlı kalacağını kaydeden Özak, "Aksi halde enerjide bağımlı oluyorsunuz. Biz, tüm kaynaklarımızı kullansak yine dışa bağlı kalacağız. Düşünün, bütün enerjinizi yurt dışından aldığınız doğalgazdan üretiyorsunuz. Siz, o zaman özgür değilsiniz demektir. Türkiye her yıl yüzde 6 büyüyen bir ülke. Büyümek demek enerjiyi çok kullanmak demek. Enerjiyi ucuz üretmemiz lazım ki, sanayimiz rekabet yapabilsin. Bir kere enerjinin sürekli güvenilir ve ekonomik olması lazım. Bugün dünyanın en ileri ülkelerinde nükleer santraller var. Bu insanlar sağlıklarına, çevrelerine hepimizden daha fazla duyarlı. Nükleer santrallerde katiyen nükleer atık tehlikesi yok. Hepsi yeni teknoloji ile yapılan santraller. Bu konuda aslında geç bile kaldık." diye konuştu.

Bakan Faruk Nafiz Özak, daha sonra AK Parti Sinop İl ve İlçe Başkanlıkları ile Sinop Belediyesi'ni ziyaret etti. Özak, ardından karayolu ile Samsun'a hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious