Cerrah: İstanbul sokakları bizden sorulur

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 162. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı yürüyüş coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

2 kilometre uzunluğundaki Türk bayrağının taşındığı, vatandaşların Türk ve polis bayraklarıyla katıldıkları yürüyüşte polis ekipleri, vatandaşlarla birlikte yürüdü. Mecidiyeköy'den başlayan ve Taksim Meydanı'nda sona eren yürüyüş sonunda bir açıklama yapan Emniyet Müdürü Celalatetin Cerrah, İstanbul'un sokaklarının güvenliğinin kendilerinden sorulduğunu belirterek, sokakların güvenli olmadığı yönündeki haberlere tepki gösterdi. Cerrah, "İstanbul'un sokakları diğer metropol şehirlere göre güvenlidir, güvenli olmaya devam edecektir" dedi.

Polis teşkilatının kuruluşunun 162. yıldönümünü kutlamak amacıyla düzenlenen "Polis Halk Renklerin Kardeşliği" yürüyüşü binlerce vatandaş ve polisin katılımıyla gerçekleştirildi. Sabah saatlerinde Mecidiyeköy Meydanı'nda toplanan vatandaşlar ve polisler, taşıdıkları bayraklar ve Futbol takımlarını sembolize eden kaşkollarla yürüyüş hazırlıklarına başladı. Polis ailelerinin de hazır bulunduğu yürüyüşte, katılımcılara kaşkol ve bayraklar dağıtıldı. Yürüyüşe İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Şişli Belediye Başkanı Mustüafa Sarıgül, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve diğer yetkililer katıldı. İstanbul polisinin yönetim kadrolarında bulunan polisler ve vatandaşlar da yürüyüşün katılarak kutlamalara destek verdi. Üzerinde polis amblemleri bulunan bolanların uçurulmasıyla başlayan yürüyüşte en ön sırada 2 kilometre uzunluğundaki Türk bayrağını taşıyan Polis Meslek Yüksekokulu öğrencileri, onların arkasında motorize polis ekipleri, onları takiben köpekli polis gruplarıyla birlikte yürüyüş korteji yer aldı. Güzergah boyunca polislere eşlik eden vatandaşlar çalınan şarkılara eşlik ederek ellerindeki Türk bayraklarını coşkuyla salladı. Yürüyüş boyunca Vali Güler Emniyet Müdürü Cerrah, eşi Hülya Cerrah ve diğer yetkililer de birlikte yürüyerek sohbet etti.

Yürüyüşün son bölümü Taksim Meydanı'nda düzenlenen etkinleklerle devam etti. Meydana giren kortej Atatürk Anıtı önünde yürüyüşünü tamamladı. Burada basın mensuplarına açıklama yapan Emniyet Müdürü Cerrah, İstanbul sokaklarının güvenliği ile ilgili yapılan açıklamalara tepki gösterdi. İstanbul'un sokaklarının güvenliğinin kendilerinden sorulduğunu anlatan Cerrah, İstanbul halkına hizmet etmek için var olduklarını söyledi. İstanbullular'a güvendiklerini ve güvenmeye devam edeceklerini anlatan Cerrah, "İstanbul'un sokakları diğer metropol şehirlere göre güvenlidir, güvenli olmaya da devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Cerrah konuşmasının ardından kendisine yöneltilen sorulara da cevap verdi. Cinnet getirme olaylarının ardından polislerin özlük hakları ve çalışma şartları ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyleyen Cerrah, Başbakan ve İçişleri Bakanı'nın gerekli direktifleri verdiklerini ve konuyla ilgili polislere bir müjdenin İçişleri Bakanı tarafından verileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious