Cerrah: Türkiye mücadele veriyor

Cerrah: Türkiye mücadele veriyor.8001
  • Giriş : 14.06.2007 / 16:35:00
  • Güncelleme : 15.06.2007 / 00:45:22

Cerrah: "Teröre karşı uluslararası dayanışma içinde mücadele veriliyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Türkiye'nin teröre karşı uluslararası dayanışma içinde mücadele verdiğini ifade ederek, ''Kanlı eylemler düzenleyen terör örgütü PKK ile mücadelede benzer dayanışma örneğini diğer ülkelerde göremiyoruz'' dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen ''2. İstanbul Demokrasi ve Küresel Güvenlik Konferansı''nda, ''Büyük şehirlerde terörizmle mücadele stratejileri'' konulu ana oturum gerçekleştirildi.

Bu oturumda konuşan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, küreselleşmenin hız kazanmasıyla güvenlik algılamalarının değiştiğini, günümüzde terör örgütlerinin devletler için potansiyel tehlikeye dönüştüğünü dile getirerek, terör örgütlerinin dikkat çekmek için eylemlerini en elverişli alan olarak büyük şehirlerde gerçekleştirdiklerini söyledi.

Buralarda polislerin bireysel özgürlük ile kamu düzeni arasında hassas bir denge noktasında bulunduğunu kaydeden Cerrah, Türk polisinin terörle mücadele alanında başarılı olduğunu bildirdi.

Terörle mücadelede başarı elde etmek için terörist ile vatandaşı birbirinden ayırt etmek gerektiğini belirten Cerrah, amacını aşan güvenlik tedbirlerinin kısa vadede başarılı olduğunu, ancak uzun vadede radikalleşmeye sebep olabildiğini anlattı.

Şiddet ve terörizmin küreselleştiğini, bunun için etkin mücadele yöntemlerinin de küreselleşmesi gerektiğini ifade eden Cerrah, devletler arasında bu konudaki dayanışmanın terör örgütleri arasındaki dayanışma kadar güçlü olmadığını belirtti.

Bazı ülkelerin terör örgütlerine siyasi ve finansal destek sağladığını dile getiren Cerrah, sadece El-Kaide terör örgütüyle değil, tüm terör örgütlerine karşı işbirliğinin samimi yapılması gerektiğini dile getirerek, ''Türkiye, teröre karşı uluslararası dayanışma içinde mücadele veriyor. Kanlı eylemler düzenleyen terör örgütü PKK ile mücadelede benzer dayanışma örneğini diğer ülkelerde göremiyoruz'' diye konuştu.

-KLASİK YÖNTEMLERİ GÖZDEN GEÇİRME İHTİYACI-

Türkiye'de önemli bir iş adamını öldüren teröristin bir Avrupa ülkesinde ceza görmeden rahatça yaşadığına dikkat çeken Cerrah, konferansa katılanlara, ''Ülkenizde eylem yapan bir terörist bir başka ülkede serbestçe dolaşsa siz ne hissedersiniz?'' diye sordu.

Polisin terör eylemleriyle başarılı mücadelesine rağmen terörün hala sürdüğünü kaydeden Cerrah, artık ülkelerin terörle mücadelede kullandığı klasik yöntemleri gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'de hüküm giyen El-Kaide terör örgütü mensupları arasında yapılan bir çalışmaya göre, 40 örgüt üyesinin yaş ortalamasının 29 olduğunu ve yüzde 85'inin evli ve çocuk sahibi olduğunun görüldüğünü belirten Cerrah, İstanbul'da 2003 yılında meydana gelen bombalama eylemlerini gerçekleştiren örgüt üyelerine bakıldığında ise bu kişilerin radikalleşme süreçlerinin Türkiye içinde değil, aynı bölgede eğitim görerek gerçekleştirdiklerini anlattı.

Son dönemde terör eylemlerine bulaşmış gençlere anneleri aracılığıyla ulaşmaya çalıştıklarını, bunda başarılı sonuç elde ettiklerini anlatan Cerrah, terörizmle tüm soysal kurumlarla birlikte etkin mücadele edilebileceğini söyledi.

-PKK'YA LANET-

Londra Emniyet Müdürü Sir Ian Blair de, Londra polisinin IRA teröristleriyle uzun yıllar mücadele ettiğini anımsatarak, son dönemde ortaya çıkan terör eylemlerinde farklılıklar gözlemlediklerini, eskiden teröristlerin ölmek istemediklerini, günümüzde ise intihar saldırılarının yoğunlaştığını kaydetti.

El-Kaide üyelerinin sivilleri hedef aldıklarını, yoğun ölümlerle sonuçlanan saldırılar gerçekleştirdiklerini, pazarlık etmediklerini ve ölmeye hevesli olduklarını anlatan Blair, tüm bunların Londra, Madrid ve İstanbul'da yaşanan El-Kaide saldırılarında da gördüklerini anlattı.

Terörizm konusunda ortak bir tanıma ihtiyaç olduğunu, ülkelerin teröre yardım ve yataklık etmemeleri gerektiğini de vurgulayan Blair, ''Biz PKK'yı lanetliyor ve bütün bağlı unsurlarını yasaklıyoruz'' diye konuştu.

Madrid Emniyet Müdürü Enrique Baron Castano da, terör örgütlerinin gerçekleştirdikleri eylemle çok sayıda mağdur yaratmayı amaçladıklarını ifade ederek, İspanya'da özellikle alışveriş merkezleri, hava alanı, stadyum gibi kalabalık insanların var olduğu yerlerin gözetimine dayalı önlem planlarını yaptıklarını anlattı.

-İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI-

Bu arada açılış töreninde Türkiye ile Karadağ hükümeti arasındaki polis işbirliği anlaşması, İçişleri Bakanı Osman Güneş ve Karadağ hükümeti temsilcisi tarafından imzalandı.

Açılış töreninin sonunda, ''Anadolu Ateşi'' grubu konferansa katılanlara mini bir gösteri sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious