Cerrah'a inceleme izni

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

İçişleri Bakanlığı Dink cinayetiyle ilgili İstanbul Emniyet Müdürü ve İstihbarat Şube Müdürü için ön inceleme izni verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cerrah ve Güler'in ihmalleri tespit edilmesi halinde soruşturma başlatılabilecek. Güler, 11 ay önce gelen ihbar için "Üstlerime iletmedim" demişti.

Cerrah'a inceleme izni

Hrant Dink cinayetinin ardından ihmal olup olmadığını araştıran müfettişler İstanbul Emniyet Müdürü Cerrah ve İstihbarat Şube Müdürü Güler için ön inceleme talep etti. Bakan Aksu incelemeye onay verdi. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'e yönelik suikastin ardından ihmal olup olmadığını araştırmak için görevlendirilen iki müfettiş, Cerrah ve Güler hakkında Bakan Aksu'dan ön inceleme istedi. Müfettişlerin onaya sunduğu talep İçişleri Bakanı Aksu tarafından acilen kabul edildi. Müfettişlerin yapacağı ön inceleme sonucunda Cerrah ve Güler'in suçlu bulunması halinde soruşturma başlatılacak. Soruşturmanın sonucuna göre Güler ve Cerrah hakkında suç duyurusu yapılabilecek hatta görevi ihmalden dava açılabileceği öğrenildi.

AKSU ONAY VERDİ
Emniyet Genel Müdürlüğü'nden sızan bilgiler arasında müfettişlerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde somut belge ve bilgilere ulaştığı ve bu yönde araştırmayı derinleştirme talebinde bulunduğu ileri sürüldü. Bu arada İçişleri Bakanı Aksu'nun disiplin soruşturması için de onay verdiği öğrenildi. Cerrah ve Güler'le ilgili soruşturma izninin verilmesiyle birlikte gözler şimdi yeniden görevden alınan İstihbarat Müdürü İlhan Güler'in ifadesine çevrildi. Özellikle Celalettin Cerrah'ı koruyan bu ifade, ön soruşturmanın seyri bakımından da etkili olacak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious