Cerrah'tan papa özrü

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Papa 16. Benedict'in ziyareti ile ilgili tüm tedbirlerin alındığını söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cerrah bazı yolların kapatılacağını ve bu yüzden İstanbul halkının bazı rahatsızlıklar yaşayabileceğini hatırlatarak, "Bu bir devlet başkanıdır ve misafir olarak gelmektedir. Bu zaman zarfında en iyi tedbirleri alacağız. Bundan dolayı İstanbul halkından özür diliyoruz" dedi.

Celalettin Cerrah, Dünya Ekonomi Forumu'nun düzenlendiği Çırağan Sarayı girişinde bekleyen basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) isimli grup üyelerinin toplantıyı protesto edeceği bilgisini alan basın mensupları, Çırağan Sarayı önünde Emniyet Müdürü Cerrah ile karşılaştı. Gazeteciler Cerrah'a Papa'nın ziyareti ile nedeniyle alınan güvenlik önlemlerini sordu.

İlgili birimlerin güvenlik tedbirleri ile ilgili planlama yaptığını anlatan Cerrah, kendisinin de alınan güvenlik önlemlerini yerinde denetlediğini kaydetti. Eksikleri tespit ederek gidermeye çalıştıklarını söyleyen Cerrah, ziyaretin iyi bir şekilde sonuçlanması için en iyi tedbirleri almaya gayret ettiklerini belirtti. Papa ziyareti kapsamında kaç polisin görev alacağını açıklamaktan kaçınan Cerrah, "Kaç polisin görev yapacağı hakkında bilgi vermeyeceğim. Ama her türlü tedbiri en iyi şekilde alıyoruz." dedi.

Şehir dışından polis takviyesi yapılıp yapılmayacağı ile ilgili soruya yanıt veren Cerrah, "Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 750 polis takviyesi geliyor." açıklamasında bulundu. Papa'nın ziyareti ile nedeniyle bazı protestoların beklendiğinin hatırlatılması üzerine Cerrah, "Yasal çerçeve içerisinde protesto varsa ona diyeceğimiz bir şey yok. Biz bu konuda tedbirlerimizi alıyoruz." dedi. Büyük çaplı bir protesto duyumu almadıklarını söyleyen Cerrah, yine de tedbirli davrandıklarını kaydetti.

Emniyet Müdürü Cerrah, "Gerekli tüm tedbirleri alıyoruz. Halkımıza bu tedbirlerden dolayı bazı rahatsızlıklar vereceğiz. Ama bu bir devlet başkanıdır ve misafir olarak gelmektedir. Bu zaman zarfında en iyi emniyet tedbirlerini alacağız. Bundan dolayı da İstanbul halkından özür diliyorum. Mecburuz bu tedbirleri almaya. En iyi şekilde güvenliği sağlayarak, buradan ayrılmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

Ne gibi rahatsızlıklar olacağı yönünde gelen soruya ise Cerrah, "Bazı yolları kapatacağız. Geçişlerde kısa süreli kapamalar olacak." yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious