Çeşme'de 41 sanıklı iddianame

  • Giriş : 12.01.2009 / 20:10:00

Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök, Çeşme'de ''beach club'' ve plaj ihalelerine fesat karıştırdıkları iddia edilen 25'i tutuklu 41 sanık hakkındaki iddianamesini mahkemeye sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Savcı Gök, İzmir ve Çeşme jandarma ekiplerinin katıldığı ve ''Kumsal'' adı verilen operasyonla ilgili soruşturmasını tamamladı. Gök, 2'si avukat 41 sanık hakkındaki iddianamesini İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu.

İddianamede, sanıkların Çeşme Kaymakamlığında Özel İdare elemanı olarak çalışan M.L.K. ve Ç.Ç. ile ihalelere fesat karıştırılmasına yönelik görüşmeler yaptıkları, Çeşme Belediyesi'nin, Ilıca Sahil Plajı'nda düzenlediği ihaleye cebir ve şiddet kullanılarak fesat karıştırıldığı, ihaleye girmek isteyen B.İ'nin engellendiğinin tespit edildiği belirtilerek, örgütün faaliyetlerinden şikayetçi olan 21 müştekinin ifadelerine ayrı ayrı yer verildi.

Örgüt üyesi olduğu öne sürülen avukat T.A'nın 35 bin YTL karşılığında örgüt lehine başka bir grubun ihaleden çekilmesini sağlamak için aracılık yaptığı, iletişimin dinlendiği, olay yeri fotoğraflarıyla belgelendiği belirtildi. Avukat A.S.G'nin de çetenin tahsil ettiği senetleri icraya koyduğu, yasal yollarda tahsil edilemeyen çekleri de örgüt elemanlarına tahsil ettirdiği öne sürüldü.

Suç işlemek amacıyla örgüt kurduğu iddia edilen O.B'nin, bu suçun yanı sıra 14'er kez ''tehdit'' ve ''tefecilik'' suçundan olmak üzere toplam 149 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. O.B'nin örgütün diğer faaliyetlerinden de sorumlu tutularak cezalandırılması talep edildi.

İddianamede, avukat T.A'nın ''Suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgüte üye olmak'', ''İhaleye fesat karıştırmak'' suçlarından toplam 16.5 yıla kadar, avukat A.S.G'nin ise ''Suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgüte üye olmak'', ''Avukatlık görevini kötüye kullanmak'' ve ''Tehdit'' suçlarından 12.5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Savcı Gök, Çeşme Kaymakamı Nazmi Gür ve Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu hakkında ise takipsizlik kararı verdi.

İddianame, mahkemece kabul edildi. Davanın ilk duruşması 27 martta yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*