Çete lideri mühendis çıktı

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

Yurtdışına çıkışı yasak olan kişilere, suça karışmış kimselere ve terör örgütü üyelerine pasaport,kimlik sağladıkları öne sürülen şebeke çökertildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri Fatih'te bir şebekenin vatandaşlara sahte pasaport, vize ve kimlik sağladığı bilgisi üzerine harekete geçti. Ekipler, öncelikle "doktor" lakabıyla tanınan ve çetenin lideri olduğu iddia edilen Ö.T. isimli kişiye ulaşmaya çalıştı. Fatih civarında pasaport çıkartmaya çalışan şahısların "doktor" lakaplı kişiyle irtibata geçtiklerini belirleyen ekipler, sokakta alıcı kılığına girerek bu şahsa ulaşmayı başardı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik Mühendisliği mezunu olduğu öğrenilen Ö.T. isimli kişiyle birlikte şebekeyi yönettiği öğrenilen C.A.'ya ulaşan polis, daha sonra iki adrese baskın düzenledi. Fatih'te 3 katlı bir matbaanın sadece bu iş için çalıştığı tesbit edilirken operasyonlar neticesinde matbaa sahibi L.B. isimli kadının da aralarında bulunduğu 19 kişi yakalandı.

Sahteci şebekenin ortalama 5 bin Euro'ya sahte pasaport, vize ve kimlik sağladığı belirlenirken, yakalanan şahısların 6'sının yapım aşamalarında, 10'unun da müşteri bulmakta aracı olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Şebeke lideri Ö.T.'nin daha önce de sahte kimliklerle 3 defa yakalandığı öğrenildi. Şahıslarla birlikte 141 adet TC pasaportu, 31 adet yabancı pasaport, 80 adet boş ve tanzim edilmiş nüfus cüzdanı, 25 adet boş sürücü belgesi, 15 adet yabancı kimlik kartı ve sürücü belgesi, 35 adet değişik kurum ve kuruluşlara ait mühür, 65 adet değişik kurum ve kuruluşlara ait kaşe, 190 adet boş tanzim edilmemiş "Kimlik kartı ile seyahat edenler için" hudut kapılarından çıkış formu, 35 adet vize pulu, 3 adet pres, 3 adet kağıt ve fotoğraf kesmeye yarayan makine, 1 adet elektronik daktilo, 2 adet bilgisayar, 1 adet renkli yazıcı, 2 adet scanner ele geçirildi.

Operasyon kapsamında yakalanan 3'ü bayan 19 kişi işlemlerinin tamamlanmasının ardından Fatih Adliyesi'ne sevkedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious