Çete operasyonu: 101 gözaltı

Çete operasyonu: 101 gözaltı.10284
  • Giriş : 16.04.2009 / 21:38:00

İstanbul’da küçük yaştaki çocuklara hırsızlık yaptıran çeteye yapılan operasyonda 101 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şüphelilerin suç işlemek için örgüt kurduğu, küçük yaştaki çocukları hırsızlığa sevk ettiği ve uyuşturucu madde ticareti yaptıkları ileri sürüldü. Gözaltına alınan şüphelilerin daha önce tutuklanan ve halen cezaevinde bulunan Fırat Delibaş'ın boşluğunu doldurmak istedikleri öne sürüldü. Yakalanan hırsızların ilk belirlemelere göre 79 ayrı olaya karıştıkları belirlendi. Çete üyelerinin özellikle hırsızlık yapmak için yaz ayını bekledikleri ve hazırlıklarını ona göre yaptıkları kaydedildi. Şebeke liderinin “İstanbul'un anasını ağlatacağız, ne kadar iş bilen varsa toplayıp getirin" diyerek talimatlar verdiği öne sürüldü. İşlemleri tamamlanan şebeke üyeleri adli makamlara gönderildi.

Yaz mevsimine hazırlık yaparak adam toplayan grup polisin operasyonu ile çökertildi.

Daire kapılarının göbek kilidini kırıp hırsızlık yaptıkları öne sürülen şebekeyi takibe alan polis 4 aylık çalışmasından sonra geçtiğimiz pazartesi günü operasyon için düğmeye baştı. Eş zamanlı yürütülen operasyon çerçevesinde başta Beyoğlu olmak üzere 10 ayrı ilçede ve Diyarbakır'da olmak üzere eş zamanlı operasyon başlattı. Operasyonda aralarında suç şebekesinin liderleri olmak üzere 101 kişi gözaltına alındı. Şahısların evlerinde yapılan aramalarda ise, hırsızlık malları ve hırsızlıkta kullanılan çok sayıda delici ve kesici aletler ele geçirildi.

Gözaltına alınan şahıslar emniyete götürülüp karıştıkları olaylar araştırıldı. Operasyonda gözaltına alınan ve olaylar ile ilgisi olmadığı belirlenen 9 kişi serbest bırakıldı. Yaşı küçük 15 çocuk ise ailelerine teslim edildi. Emniyette tutulan diğer şüphelilerin ise işlemleri tek tek yapıldı. Yapılan araştırma sonunda şebeke üyelerinin 60 evden hırsızlık, 3 silahla yaralama, 6 tantanacılık, 5 silah taşıma kanununa muhalefet, 3 silahla yaralama, 3 adet suç işlemek için örgüt kurmak, uyuşturucu madde ticareti yapmak ve yankesicilik gibi toplam 79 ayrı olaya karıştıkları tespit edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*