Çete üyeleri cezaevindeki Haluk Kırcı'dan talimat almış

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü, dokuz aydır devam eden çalışmalar sonucu "Çekirge" isimli bir operasyon düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çıkar amaçlı organize suç örgütünün baskıyla menfaat sağlama, adam öldürme, yaralama, ihalelere fesat karıştırma, haraç alma, tefecilik, işyeri ele geçirme, tehdit, zorla senet imzalatma, çek senet tahsilatı yapma ve ihaleye fesat karıştırma gibi suçlar işlediği öne sürüldü. Gözaltına alınan zanlıların, suçlarında Türkiye'nin çok yakından tanıdığı Susurluk ve Bahçelievler katliamı sanıklarından Kartal Cezaevi'nde bulunan Haluk Kırcı'nın ismini kullandığı, bazılarında ise gözaltına alınan ancak daha sonra savcılıkça serbest bırakılan bir avukat aracılığıyla talimat aldıkları iddia edildi. Toplam 36 kişiden oluşan örgütün 12 üyesinin cezaevinde olduğu, ikisinin kısa bir süre önce öldürüldüğü, dördünün savcılıkça serbest bırakıldığı öğrenilirken 18 kişi, emniyetteki ifadelerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilen zanlılar arasında, organize suç örgütüyle irtibatı bulunan bir komiser ve iki polis memuru da bulunuyor.

Kaçakçılık ve Organize Şuçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, İzmir genelinde ve Aydın'ın Kuşadası ilçesinde aralarında otel, eğlence yerleri gibi işyerlerine yönelik çıkar amaçlı oluşturulan bir grubun faaliyet gösterdiği yönündeki bilgiler üzerine yaklaşık 9 ay süren bir çalışma başlattı. Ekipler uzun süre devam ettirdikleri takibin ardından 16 Mayıs'da başlattıkları "Çekirge" isimli operasyonda çıkar amaçlı suç örgütünün üyesi oldukları ya da örgütle irtibatı bulunduğu iddiasıyla aralarında 1'i komser 2'si polis 1'i avukat olmak üzere 22 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan ve aralarında avukatında bulunduğu 4 kişi daha sonra savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Geriye kalan 18 kişi ise bugün emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Çökertilen organize suç örgütüne mensup 12 kişinin cezaevinde olduğu, 2 kişinin ise öldürüldüğü öğrenildi. Yapılan operasyon kapmasında 23 ev ile 7 işyerine baskın yapılırken, 7 tabanca, 4 el telsizi, sahte kimlik ve sürücü belgeleri ile çok sayıda çek ve senetin ele geçirildiği kaydedildi.

Çete iddiasıyla gözaltına alınan kişilerin liderliğini Türkiye'nin yakından tanıdığı Susurluk ve Bahçelievler katliamı davalarından cezaevinde bulunun Haluk Kırcı'nın yaptığı, bazı işlerde avukat aracılığıyla talimatlar da verdiği iddia edildi. Organize suç örgütünün İzmir'deki liderinin ise S.K. olduğu ve silahla yaralama suçundan cezaevinde bulunduğu öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious