Çeteleşmeye demokratik bir ülkede izin verilmez

Çeteleşmeye demokratik bir ülkede izin verilmez.9435
  • Giriş : 22.03.2008 / 14:11:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, çetelerle mücadele hakkında bilgi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, ''Yer altında, başka şekillerde çeteleşerek, ülkenin yönetim erkini zaafa uğratmak, birakım insanları, kendi mantalitelerine göre hüküm tesis etmek suretiyle ortadan kaldırmaya yönelik faaliyetlere, demokratik bir ülkede izin verilmesi mümkün değildir'' dedi.

Yazıcı, iktidara geldiklerinde Türkiye'de yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklarla mücadele edeceklerini söylediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Elbette bu üç şey içinde Türkiye'nin demokratikleşmesi, hak ve özgürlüklerin öne geçmesi, karanlık ilişkilerin ortadan kaldırılması önem arz ediyor. Bu çerçevede Türkiye'de karanlık güçlerin, çeteleşmelerinin, örgüt yapılarının ortaya çıkarılması Türkiye'nin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Hiç kimse ve örgüt, devletin resmi örgütünden daha büyük veya güçlü değildir. Bu ülkeye hizmet etmek isteyenler için hizmet etmenin yolu siyasettir.''

Ergenekon operasyonunun yargıya intikal etmiş bir konu olduğunu kaydeden Yazıcı, şunları söyledi:

''Somut olgular var. Elbette o çerçevede o faaliyete, çeteleşmeye kimler katılmışsa kiminin bilgisine başvurmak, kimisi sanık sıfatıyla derlenip toparlanıyor. Bu Türkiye'nin hayrına olan bir çalışmadır.

Bunu karalamaya yönelik birtakım faaliyetler var. Herhalde bunlar birtakım şeylerden kaygı ve kuşku duyuyorlar. Ama sonuna kadar gidilmesi gerekmektedir. Özellikle şunu ifade etmek istiyorum: AK Parti iktidarı döneminde hiçbir karanlık oda kalmamıştır. Amblemimizde olduğu gibi bu tür karanlık yerleri aydınlatıyoruz.''

Bakan Yazıcı, hak ve hukukun üstünlüğünün egemen olduğu bir ülkede faili meçhul olmayacağını, olmaması gerektiğini belirterek, ''Bu anlamda devletin kamu görevlileri, yargı erki, herkes devletin dışında oluşmuş bu çeteleşmeleri ortadan kaldırmaya çalışacaktır. Doğru çalışan kim varsa da Hükümet onun arkasındadır'' diye konuştu.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious